Rakouský ekonom Kudrna: Stovky nebo tisíce migrantů jsou pro Česko zvládnutelný problém

6. srpen 2016

Tam, kde mají lidé přímou zkušenost s migranty (např. Londýn, Paříž, Vídeň), nevolí lidé proti multikulturnímu přístupu. Naopak v zemích jako Česká republika to mají populistické strany velmi jednoduché, protože podle názoru hosta Interview Plus uměle vytvořený problém s migranty v ČR pracuje jen se strachem z neznáma.

JAKÝ JE VÁŠ NÁZOR? DISKUTUJTE NA FACEBOOKU

„Je to ideální situace pro populisty. Všechno lze snadno vyhrotit, aniž by museli počítat s tím, že voliči budou chtít i reálná řešení,“ komentuje situaci kolem uprchlíků Zdeněk Kudrna, ekonom z Univerzity v Salzburgu.


Ani desítky tisíc migrantů by českou společnost zásadně nezměnily. A pokud by se aplikovala promyšlená integrační politika jako ve Vídni, tak by se problémům dalo předejít. V některých zemích se blížíme limitu, kdy lze zvládnout v rámci společnosti integrovat migranty. Ale to zase vůbec neplatí o Česku. Tady kdybychom se bavili o desítkách, stovkách a tisících migrantů, tak je to zvládnutelný problém. Zdeněk Kudrna, ekonom z Univerzity v Salzburgu


Zdeněk Kudrna je výzkumníkem v Salzburzském centru EU studií na Salzburské univerzitě (the Salzburg Centre of European Union Studies at the University of Salzburg). Jeho výzkum se zaměřuje na politickou ekonomii evropské integrace a regulaci finančních trhů. Zabývá se analýzou ekonomické a fiskální integrace Evropské unie. Absolvoval doktorské studium v oboru politické ekonomie na Central European University. Vyučoval na Univerzitě ve Vídni, Univerzitě Karlově v Praze a Central European Universityv Budapešti. Působil jako konzultant Světové banky, Mezinárodního měnového fondu, Rozvojového programu OSN i jako poradce ministra financí. Jeho práce se objevily v například v Journal of Common Market Studies a Journal of European Public Policy. Pravidelně publikuje a komentuje v médiích. Zdroj: https://www.uni-salzburg.at/index.php?id=203027&L=1

„Zatímco ve Francii nebo v Německu je to reálný problém, který se musí reálně řešit, v Česku a v dalších středoevropských zemích je to v podstatě marginální problém, protože tady ani migranti, ani islámská komunita natož nějací islamisté nejsou. Je to v podstatě uměle vytvořený problém, který se politizuje především ze strany populistických politiků, což vede k tomu, že se veřejná debata dostává až do úplně absurdních konců, kdy je část voličů ochotna klást rovnítka mezi migranty a teroristy nebo mezi muslimy a teroristy. To se ale neděje v zemích, kde opravdu mají nějakou zkušenost s tím problémem – kde muslimské a migrantské komunity jsou relativně velké.“

Podle Kudrny je součástí řešení zpřísnění kontrol na hranicích, ne jejich úplné uzavření a pragmatické řešení z pohledu zemí ohrožených terorismem vidí v tom, že dokáží tzv. správně nastavit integraci.

Kudrna v rozhovoru s Michaelem Rozsypalem porovná probíranou problematiku i z na základě historické zkušenosti: „Zatímco padesátiletý Čech nemá žádnou životní zkušenost s terorismem, tak padesátiletý Němec si může vzpomenout na sedmdesátá léta, kdy v Německu probíhaly teroristické útoky – oni to přestáli bez toho, že by museli omezit zásadní svobody, aby se museli zabednit ve své vlastní zemi a aby museli zabránit tomu, že by jakýkoliv cizinci mohli přicházet do Německa. Mají historickou zkušenost, že je to nepříjemná situace, ale je řešitelná bez hysterických nebo populistických řešení."

Žádná ghetta

„Je dobré srovnat, že v Rakousku nebo Německu je muslimská migrantská komunita integrovaná daleko lépe než třeba ve Francii.“ Podle něj je tedy zásadní rozdíl v tom, že se v Rakousku podařilo zabránit vytváření ghett: „Třeba na předměstí Paříže, kde je opravdu koncentrace všech těch špatných sociálních jevů – vyloučené komunity, nezaměstnanost, špatný vzdělávací systém – tam je to vše na jednom místě. Ve Vídni město nedovolí pomocí politiky sociálního bydlení, aby v některé čtvrti vznikla přílišná koncentrace, která by mohla vést k radikalizaci.“

„Regulace si nikdo nevymýšlí - na sekačkách se shodnou všichni,“ Kudrna mluví v Interview Plus i o regulacích v rámci Evropské unie. Poslechněte si celý pořad.

autoři: Michael Rozsypal , bar
Spustit audio