Radko Kubičko: Petr Pavel hýří aktivitou. Dává najevo, jak bude vykonávat prezidentský úřad?

5. únor 2023

Budoucí prezident Petr Pavel začal svůj úkol v rychlém stylu. Vlastně pokračuje v plném nasazení z volební kampaně. Takže zcela zastínil dosluhujícího Miloše Zemana, který se už jen loučí s úřadem a politickými přáteli za naprostého nezájmu médií. Bude ale ve funkci ještě měsíc a prakticky by už měl jen připravovat předání funkce a respektovat tak agendu nástupce.

Čtěte také

Ten se evidentně snaží už využít času prezidenta zatím jen s přívlastkem zvoleného, aby se všestranně vymezil proti končící desetileté éře. Sešel se snad už s každým, s kým se Zeman scházet nechtěl, ale také s ústavními činiteli, policejním prezidentem, slíbil šéfovi BIS generálské povýšení, projevuje zájem o fungování prezidentské kanceláře a lehce se navezl i do hradní ochranky, nechá se od ní chránit, až když ji bude mít zcela pod kontrolou.

Jakoby chtěl za měsíc stihnout, s nadsázkou řečeno, na co má ve skutečnosti celých pět let. Očekávání spojená s jeho zvolením jsou ale velká a on sám přiznal, že pociťuje tíhu odpovědnosti a varoval, že není všemocný. Dá se ale odvodit z úvodní hyperaktivity, jak bude Pavel vykonávat svou funkci? Nebo je to jen v duchu úsloví o nové metle, co dobře mete?

Ke konci aktivita většinou utichá

Dřívější prezidenti, a do toho můžeme možná zahrnout i ty z dob nesvobody, také na začátku mandátu projevovali hojnou činorodost, jako by byli okouzleni ze svého triumfálního vstupu na ctihodné sídlo českých králů, kde prezident v rozporu s republikánstvím tradičně sídlí.

Čtěte také

Ke konci svého období se pak naopak zpravidla tiše uzavřeli v nepřístupných hradních komnatách, palácích nebo lánské oboře a občas jen milostivě kynuli svému lidu z výšin. U prezidentů Václava Havla a Miloše Zemana k tomu zajisté přispěly zdravotní potíže.

Petr Pavel ale naznačuje, že chce úřad prezidenta naopak přiblížit normální politice a tak ho konečně zbavit císařského a královského odéru. Hodlá se bavit s premiérem, ministry, ale také s opozicí, pořádat kulaté stoly a vyjadřovat se k aktuálním problémům. Regiony chce navštěvovat bez červených koberců a nemusí být ani na poštovní známce. Až by se mohlo zdát, že se vládním politikům hodlá výrazně plést do řemesla, jak byli bývalí prezidenti kritizováni.

Jenže v jejich případě šlo spíše o zásahy, které jim až tak nepřísluší, vrcholu zřejmě dosáhl právě prezident Zeman, když si sestavil ze svých druhů vlastní vládu, bez ohledu na zvolenou politickou reprezentaci, která dle očekávání nezískala důvěru Poslanecké sněmovny, přesto vládla skoro půl roku a vykonávala kompetence, patřící řádnému kabinetu.

Funkce je hlavně poradní

Ústava dává prezidentovi jasné možnosti, jak se může snažit politiku ovlivňovat, nikoli do ní přímo vstupovat a Ústavu napínat k prasknutí. Velmi štědrý je k němu zejména článek 64, podle kterého má právo účastnit se schůzí obou komor Parlamentu, jednání výborů a komisí, s přednostním právem vystoupit, může také být přítomen zasedání vlády, jednat s jejími členy a žádat po nich zprávy.

Ústavodárce zjevně počítal s tím, že prezident vskutku není panovník, ale normální výkonný politik, který má ale roli spíše poradní než rozhodovací.

Radko Kubičko, komentátor Českého rozhlasu Plus

Prezident zvolený Petr Pavel tedy postupuje zcela podle těchto pravidel a jistý podiv může budit jen to, že s tím poněkud spěchá. Jenže i na to má právo, vlastně jen konzultuje, schází se, dává rozhovory, odhaluje záměry. A jestli jedinou spornou kompetencí nyní je, kdo první z dvojice Zeman – Pavel má toho druhého vyzvat k setkání, není to zatím tak zlé. Teoreticky se oba muži totiž setkat vůbec nemusí, i když politická kultura by to žádala.      

Zbývá jen otázka, vydrží-li Pavlovi aktivita, až skutečně nastoupí do funkce a narazí na úlohy, nikoli zatím jen teoretické. Jeho dosavadní konsensuální kurs k tomu ale dává jisté předpoklady.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio