Radko Kubičko: Obžalovaný kandidát na prezidenta

27. září 2022

To tu ještě nebylo. Kandidát na prezidenta republiky, vedoucí peloton preferencí, stojí před soudem jako obžalovaný. A i když mluví o procesu politickém, není tomu tak. Politické je pouze to, že jde o stále vlivného politika, bývalého premiéra, nyní lídra opozice, Andreje Babiše. Ne že by bývalí prezidenti neměli zkušenosti se soudy. Ale tam právě šlo o procesy ryze politické.

Podcast

Čekání na prezidenta

V nejnovějším dílu se mluví o nervozitě z možného tříštění hlasů mezi více kandidátů, o jejich motivech a snaze odlišit se před voliči.

Čekání na prezidenta, díl 25
Přehrát

I komunistický prezident Husák, symbol posrpnové normalizace, se dostal v 50. letech do soukolí režimu, který pomáhal budovat a skončil v jeho kriminále. Prý proto byla pak jeho varianta prosovětské totalitní vlády v 70. letech založena více na uplácení skupin obyvatelstva a mimosoudním donucování než na masovém věznění.

Čtěte také

To však plně poznali nejstatečnější jeho kritikové, hlavně polistopadový prezident Václav Havel, kterého Husák neváhal do věznice poslat. Vznikl tak černý, ale velmi předvídavý normalizační vtip, podle kterého se příštím prezidentem stane právě Havel, protože už je v přípravce.

To Babiš je zajisté zcela jiný případ, dotační podvod není žádný politický názor a argumentace, že kdyby nebyl v politice, nikdo by si toho ani nevšiml, obstojí jen stěží. Farma Čapí hnízdo dostala dotaci pro malé firmy, ač jsou pochybnosti, že takovou byla. Proces se zajisté táhne dlouho, až to zakládá zcela jiné podezření, že v tom naopak roli může hrát, že Babiš byl vicepremiérem a premiérem. Dokázat se to nedá, ale dobře pro právní stát to nevypadá.

Bezradnost i taktika

Čtěte také

Občané na to mohou mít názor, ale rozhodnout o případné vině a trestu konkrétní osoby musí jen nezávislý soud, takže i vizionářská cela občanských aktivistů by měla zůstat ve skladu. Přesto je legitimní otázka, jak může ovlivnit Babišovo stíhání prezidentské volby.

Obecně v zavedených demokraciích platí, že stíhaný, či dokonce obžalovaný politik by měl zvážit svou kandidaturu do vyřešení případu. Politické procesy se tam nekonají, takže nemůže to být žádná politická demonstrace. Babiš zatím svou kandidaturu nepotvrdil a nahlas uvažuje i o jiných kandidátech hnutí ANO. Vzhledem k tomu, že jde o jeho stranu v pravém slova smyslu, bude to on sám, kdo nakonec rozhodne.

Další otázkou může být, jak to ovlivní jeho případné voliče. Všechno nasvědčuje tomu, že tato kauza je nijak od volby neodrazuje. Stejně jako je neodrazují mnohé konflikty zájmů, které ve funkci premiéra měl. Ani svérázný způsob vládnutí, kdy o mnohém rozhodoval sám a jeho vláda působila dojmem podpůrného aparátu. Ani jeho kariéra za komunistického režimu.

Čtěte také

Naopak, proces, který se Babiš snaží prezentovat jako další pokus odstranit ho z politiky, může jeho voliče motivovat. Přesto asi i oni by měli cítit, že přijít na Pražský hrad rovnou ze soudní síně není v normálním demokratickém státě normální. Ač se sice snaží tak působit, není Babiš jako Havel, kterému se to skutečně stalo, ale za diametrálně odlišných okolností.

Pak je tu ale poslední otázka, jestli by Babiš neměl přece jen jako nejsilnější kandidát jednat státotvorně a říci co nejdříve jasně, zda-li hodlá nebo nehodlá kandidovat. Protože za této situace prezidentskou volbu velmi znepřehledňuje.

Radko Kubičko, komentátor Českého rozhlasu Plus

A je to přece jen volba hlavy státu. Totéž samozřejmě činí i demokratické politické strany tím, že zatím stále nepostavily žádného svého kandidáta a nechávají kampaň na těch občanských, bez politických zkušeností.

A je ho zajisté těžké stavět, když nevědí, proti jaké váze půjde. Je v tom bezradnost, ale i taktika, v tomto případě zcela nevhodná. Stejně jako situace, kdy o relevanci kandidáta má de facto rozhodnout soud zhruba v době, kdy se volby mají uskutečnit.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio