Radko Hokovský: Plán na vybudování hotspotů pro uprchlíky zatím nevyšel

12. leden 2016

Evropským tématem číslo jedna i v novém roce zůstává uprchlická krize. A s ním je znovu na stole otázka, jestli státy unie vůbec zjištují identitu lidí, kteří je žádají o azyl.

Debatu znovu oživil případ útočníka z Paříže, kterého francouzská policie minulý týden zastřelila po útoku na tamní policejní stanici. Útočník vystupoval pod sedmi různými identitami, tvrdil o sobě, že je Maročan, Tunisan, Syřan nebo Gruzínec. V srpnu navíc v Německu strávil měsíc ve vězení. Stíhán byl za sérii trestných činů.

Ředitel think tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský potvrzuje, že většina uprchlíků se dostane do vnitrozemí Evropy, aniž by u nich proběhly nezbytné identifikační procedury jako je sejmutí otisků prstů.

„Původní plán na vybudování přijímacích míst během loňského podzimu nevyšel. Tři funkční hotspoty jsou na území Itálie. V Řecku, kde je to nejvíce potřeba, jsou s tím největší problémy,“ říká Hokovský.

Přes Řecko v loňském roce prošlo přes 800 tisíc lidí. V tom ohromném počtu uprchlíků Řecko nestíhalo uprchlíky řádně identifikovat ani sejmout otisky prstů. „O většině imigrantů tak neexistují záznamy v celoevropsky sdíleném systému EURODAC,“ uzavírá Hokovský.

autor: msp
Spustit audio