Rádio Svobodná Evropa obnovuje vysílání do Maďarska kvůli nesvobodě tamních médií
Stanice Rádio Svobodná Evropa – Rádio Svoboda, kterou financují Spojené státy, obnovila 8. září po 27 letech vysílání do Maďarska.
Organizace to uvedla na svých webových stránkách. Americká vláda vysílání zastavila v roce 1993 po skončení studené války, když bylo jisté, že se Maďarsko stalo demokratickou zemí. Teď je obnovuje kvůli prudkému úpadku svobody médií.
Stanice nyní avizovala, že se bude zabývat tématy, která jsou pro posluchače nejdůležitější, a že její novináři budou podávat jen nezaujaté a spolehlivé zprávy. Maďarskou sekci vede Gyula Csák, bývalý redaktor celoevropského serveru Euronews a maďarský korespondent BBC.
Čtěte také
Rádio Svobodná Evropa svůj záměr obnovit maďarskou sekci oznámilo loni na podzim v reakci na drastické zmenšení mediální krajiny v zemi. Na žebříčku svobody médií Reportérů bez hranic pro rok 2020 se Maďarsko propadlo o šestnáct příček a umístilo se až na 89. místě. Jen pro srovnání – Česká republika je čtyřicátá a Slovensko třiatřicáté. První je Norsko a poslední 180. místo tradičně zaujímá Severní Korea.
V Maďarsku vláda premiéra Viktora Orbána v posledních deseti letech přímo či nepřímo ovládla většinu médií. Nad státní televizí a rozhlasovými stanicemi získala kontrolu už v roce 2011. Zhruba 500 soukromých médií nedávno bylo soustředěno do organizace s názvem Středoevropská tisková a mediální nadace, která má úzké vazby na Orbánovu vládu.
Maďarská sekce Rádia Svobodná Evropa, známá jako Szabad Európa Rádió, vysílala v době studené války stejně jako česká a další východoevropské pobočky z Mnichova. Je už třetí v členských státech Evropské unie, která se do éteru vrátila. V loňském roce Svobodná Evropa zřídila nové redakce také pro Bulharsko a Rumunsko, kde stanice stejně jako v Maďarsku hrála během studené války zásadní roli.
Související
-
Filip Nerad: „Vykopněte Maďarsko z EU!“ To by to ale muselo jít
„Potom, co Orbán udělal, musí Evropská unie jednat a přinutit ho změnit názor. Nebo prostě vyhodit Maďarsko z Unie,“ napsal na Twitter bývalý italský premiér Matteo Renzi.
-
Koronavirus v Maďarsku: Stane se obětí parlamentní demokracie?
Tažení maďarských politiků proti šíření koronaviru vyvolává obavy o osud parlamentní demokracie v zemi.
-
Luboš Palata: Koronavirus může zabít oslabenou maďarskou demokracii
Krize ani války nikdy demokracii a svobodě neprospívají. Včetně dnešní krize koronavirové.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.