Pythagorova věta je náš objev, vzkazují indičtí nacionalisté

11. srpen 2015
Ze země se tyčí k nebi balvany stojící na jednom bodě nebo naskládané tak, že to téměř popírá gravitaci

Mysleli jste si, že letadlo poprvé postavili bratři Wrightové na začátku 20. století? Nebo že autorem pověstné věty o poměru stran v pravoúhlém trojúhelníku je Řek Pythagoras? Nebo že umělé oplodnění a transplantace orgánů jsou výdobytky posledních desetiletí?

Indičtí nacionalisté by se vám možná vysmáli a odkázali vás na staré náboženské texty - v nich je tohle všechno prý dávno popsané. Byly by to spíš úsměvné kuriozity, kdyby podobné výroky nevycházely například z úst indického premiéra Narendry Módího.

„Věda a technologie pomáhají v boji proti chudobě, šíří prosperitu, bojují proti hladu a nemocem, zlepšují zdraví a dávají našim dětem větší šanci na lepší život,“ těmito vzletnými slovy na začátku letošního roku zahajoval indický premiér Narendra Módí 102. ročník Indického vědeckého kongresu.

Ozdobily přednášky špičkových odborníků z Indie i z celého světa a nechyběli mezi nimi nositelé Nobelovy ceny. Největší emoce vzbudila přednáška, která k této špičce vůbec nepatřila. Ovšem do Módího pojetí vědy by se přesto spolehlivě vešla. Nesla název „Starověká indická letecká technologie" a pronesl ji vysloužilý plukovník indického letectva Ánand Bodas.

Mytologie nebo věda?

Bodas v ní předestřel svoje poznatky o letadlech, která údajně používali starověcí Indové. Detailně popsal rozměry létajících strojů, rozložení desítek motorů, letové vlastnosti i jejich schopnost meziplanetárních letů. Plodný spisovatel popsal ve svých předcházejících knihách i speciální stravu pilotů, která se měla skládat hlavně z různých druhů mléka.

Indický premiér Nárendra Módí

Knížky a články podobných indických Dänikenů o starověkých létajících strojích, laserových zbraních, pokročilé chirurgii nejsou nic nového. Nové a pro mnoho Indů znepokojující je, že tyto hlasy získávají stále víc prostoru ve veřejné debatě, v politice a ve školství a jak ukazuje uvedený příklad, našly si cestu i na nejprestižnější vědeckou konferenci v celé Indii.

Nedá přitom mnoho práce ukázat, že například Bodasovy teorie nemají se skutečnou vědou nic společného. „Letadlo je dopravní prostředek, který cestuje vzduchem z jedné země do druhé, z jednoho kontinentu na jiný, z jedné planety na jinou."

Detaily o starověkém letectví Bodas údajně vyčetl z véd, tedy z nejstarších indických literárních památek, které označuje za 7 tisíc let staré. Nejen že indologové připisují védám poloviční stáří, ale žádný z odborníků nikdy podobné senzační odhalení - a zkoumány byly a jsou skutečně zevrubně.

Není divu, jsou to náboženské hymny, které se zabývají především rituálním uctíváním božstev. A těžko si představit texty, které by byly leteckým manuálům vzdálenější.

Létající vozy nejsou v pozdější starověké indické literatuře věcí neznámou, ale nemáme žádný důvod k domněnce, že by jejich existence sahala i za hranice mytologických představ.

Hinduistický bůh Ganéša v indickém brihadeeswararském chrámu

Jiný názor ale má ministr informací a vysílání Prakáš Džavadékar. Jako jeden z hlavních hostů Bombajské konferenceřekl, že „vědecká komunita by měla hojně využívat staré indické texty a s jejich pomocí zlepšovat svět."

První plastická operace: přišít na lidské tělo hlavu slona

A přisadil si i ministr pro vědu a technologie Harš Vardhán, který zkoprnělým vědcům na kongresu oznámil, že Pythagorovu větu ve skutečnosti objevili starověcí Indové a tuto znalost pak předali Řekům.

Když poprvé vyšlo najevo, že na Indickém vědeckém kongresu vystoupí plukovník Bodas, vznikla petice proti tomu, aby organizátoři poskytovali prostor a zdání důvěryhodnosti a legitimity pseudovědeckým teoriím. Podepsaly ji stovky vědců, ale marně, přednáška se stejně konala.

Dalo by se nad tím mávnout rukou, ale jak upozorňují autoři petice, není to ojedinělý případ a úzce souvisí s indickou politikou.

„Můžeme být hrdí na to, čeho naše země dosáhla v oblasti medicíny. Když čteme o Karnovi a zamyslíme se nad tím, co se o něm Mahábháratě říká, zjistíme, že se nenarodil z mateřského lůna. To znamená, že v té době existovala genetika a znali kmenové buňky. Podívejte se na plastickou chirurgii, možná první takovou operací na světě bylo přišít na lidské tělo hlavu slona. Tak vznikl Ganéša."

Zlatý chrám v indickém Amritsaru

To je část z projevu samotného indického premiéra Naréndry Módího, který pronesl loni na podzim při otevírání zrekonstruované nemocnice v Bombaji. Karna je legendární hrdina ze starověkého eposu Mahábhárata a Ganéša je známý bůh se sloní hlavou.

„Je mnoho oblastí, k jejichž rozvoji naši předci obrovským způsobem přispěli. Jsme země, která kdysi měla všechny možnosti, a musíme se snažit, abychom je znovu získali."

Podobné výroky pronášel Naréndra Módí jako hlavní ministr státu Gudžarát, teď je pronáší z postu premiéra, kam ho loni vynesl fenomenální volební úspěch strany BJP, které je členem a která vytvořila jednobarevnou vládu.

BJP jsou hinduističtí nacionalisté, kteří neváhají k politickým cílům využívat a zveličovat zásluhy starých Indů. Mnoho kritiků upozorňuje, že podobné excesy nejsou náhoda, ale součást promyšlené strategie hinduistických nacionalistů.

Indická  řeka Jamuna

Skýtají potenciální nebezpečí pro sekulární charakter Indie a pro početné náboženské menšiny, které jsou cílem násilných útoků i bez toho, že by se někdo snažil získat politickébody. Jiní naopak argumentují, že BJP se pouze snaží tímto způsobem pozvednout a sjednotit národ.

Jenže, co je v pojetí hinduistických nacionalistů národ? Dají se základy národní hrdosti budovat na podobných pseudovědeckých teoriích? A neskrývají tyto kroky skutečně nebezpečí pro indické muslimy a křesťany?

Spustit audio
autoři: Ondřej Himmer, Kamila Schusterová