„Putinovský režim zabíjí svobodu v Rusku,“ říká syn ruské disidentky Jaroslav Gorbaněvskij

8. květen 2016

25. srpna 1968 „sedm statečných“ občanských aktivistů uspořádalo vsedě na Rudém náměstí v Moskvě protest proti sovětské okupaci Československa.

I když šlo jen o krátkou demonstraci, kterou ihned rozehnali, měla velký symbolický význam.

Za jak nebezpečnou považovala sovětská moc akci sedmi mladých lidí, svědčí pronásledování, kterému byli všichni následně vystaveni.

Nejen na to vzpomíná syn jedné z účastnic, výtvarník Jaroslav Gorbaněvskij. Ten přijel do Prahy se svou retrospektivní výstavou.

David Šťáhlavský se v Hovorech svého hosta také zeptal na jeho názor na současné Rusko.

„Putinovský režim zabíjí svobodu v Rusku, stále více a více a připravuje se na konečný úder; zabíjí také kulturu, protože bez svobody neexistuje ani ta. Dál bude umírat i věda.

Prostě putinismus přináší Rusku nenapravitelné škody. A k tomu ještě provokuje války u sousedů, posílá tam buď přímo vojska, nebo ozbrojence.

Nemám sice (a bojím se, že jiní jsou na tom stejně) plnocenné informace o tom, co se děje na Ukrajině, ani nevím přesně, co se dělo v roce 2008 v Gruzii, ale jisté je, že tam Rusko sehrálo roli světového padoucha a jsem smutný z toho, že se na Rusy budou dívat skrze toto prizma.

Škoda, že i tohle je Rusko,“ posteskl si Jaroslav Gorbaněvskij.

autor: dst
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.