Publicista Bohdan Chudoba byl výrazným, ale ne vždy objektivním kritikem
Katolický spisovatel, historik a esejista Bohdan Chudoba (1909–1982) mezi světovými válkami studoval na nejlepších univerzitách v Evropě, po roce 1945 se stal jedním z nejvýznamnějších publicistických hlasů tehdejší doby. Zemřel ve španělském exilu, dnes mnoho Čechů nezná ani jeho dílo.
Psal do Tigridových Obzorů a profiloval se jako výrazný antikomunista. Krátce po únoru 1948 odešel do exilu a po delším pobytu ve Spojených státech nakonec zakotvil ve Francově Španělsku.
Jako politik byl vyhnán z vlasti, jako spisovatel nemohl dosáhnout toho, aby jeho knihy někdo vydal nebo je četl, a jako učitel neměl studenta, který by se byl ochoten připojit k jeho názorům. Kdo tedy byl Bohdan Chudoba?
Osud člověka, který patřil k výrazným a v posledních letech ne zcela objektivním kritikům všeho moderního, připomínáme v repríze, kterou připravili Pavel Hlavatý a David Hertl.
Na webu jen do 30. října 2024.
Související
-
Vášnivý myslitel, podivín, bručoun. Bohdan Chudoba
Rozhlasové pásmo podle knihy historika, esejisty, prozaika a básníka Bohdana Chudoby Člověk nad dějinami.
-
Bohdan Chudoba - osamocený myslitel „proti všem“
Bojovný poslanec a nepokojný exulant, ale také nekonformní historik, razantní publicista a brilantní překladatel, to vše alespoň částečně vystihuje moravského rodák...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.