Ptačí strom života

2. listopad 2012
Monitor

Evoluce ptáků se nezpomaluje, ale naopak zrychluje. Zjistili to vědci, kteří sestavili dosud nejkomplexnější vývojový strom ptáků.

Ke zmapování příbuzenských vztahů mezi 9993 druhy žijících ptáků využil mezinárodní tým vědců sekvence DNA i fosilie až z druhohor. Díky nim bylo možné určit, kde a kdy kteří ptáci vznikli. Výzkum trval 5 let. Sestavení fylogenetického stromu však přineslo nečekaný objev: evoluce ptáků se během posledních 50 milionů let nezpomalila, ale naopak zrychlila.

Je to přesný opak toho, co by se dalo předpokládat a co naznačovaly dřívější studie. Když se objeví nová skupina živočichů, dojde k explozi druhů, které zabírají všechna dostupná prostředí. Tempo vzniku nových druhů pak logicky začne klesat, protože už nemají kam jít. Ptáci jsou však zřejmě výjimkou z pravidla. Zrychlení jejich evoluce vědci připisují jak vysoké mobilitě, která ptákům umožňuje rychle kolonizovat nová prostředí, tak inovacím v jejich chování a fyziologii.

Rychlý vznik nových druhů můžeme pozorovat především u zpěvných ptáků a dalších evolučně mladých skupin jako jsou kachny, rackové nebo datlové. Kupodivu tento trend není závislý na zeměpisné šířce – v tropech, kde žije nejvíce ptačích druhů, diverzifikace probíhá stejným tempem jako ve vyšších zeměpisných šířkách. Naopak na západní polokouli je intenzivnější než na východní polokouli.

Zdroj: Nature, Yale University

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio