Prvorepubliková mládež aneb Život je jako koloběžka

František Wiendl (v tmavém na koloběžce - druhý z prava), 30. léta, školní průvod, Voříškova ulice v Klatovech
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy František Wiendl (v tmavém na koloběžce - druhý z prava), 30. léta, školní průvod, Voříškova ulice v Klatovech

Příměr s koloběžkou použil ve svém projevu k československé mládeži náš dlouholetý velvyslanec v Paříži Štefan Osuský. Mládež v období první republiky vyslechla velké množství nejrůznějších projevů našich předních politiků – z těch v rozhlasovém archivu dochovaných jsme vybrali ukázky ze slavného Masarykova projevu k dětem z 28. října 1928 (jde o nejstarší nahrávku tohoto pořadu).

Dále uslyšíte část projevu Štefana Osuského, našeho velvyslance a od roku 1939 doživotního exulanta (zemřel v roce 1973) z roku 1933. Politický výběr končí projevem Edvarda Beneše z června 1938 ke středoškolské mládeži – jde o jakýsi (nezamýšlený?) testament končící demokratické první republiky. Obnovy demokracie po roce 1989 se z naslouchajících mladých lidí dočkali jen někteří, a to v důchodovém věku.

K mládeži ovšem hovořili i představitelé podnikatelských kruhů, umělci a další významné osobnosti – z dochovaných nahrávek uslyšíte ukázku z rozhlasového projevu nazvaného „S vysvědčením do života“ podnikatele Jana Antonína Bati z června 1938, příspěvek zakladatele naší sportovní rozhlasové žurnalistiky Josefa Laufera ze září 1936, a také z francouzštiny tlumočený projev generálního sekretáře Společnosti národů Josepha Avenola ze speciálního rozhlasového programu určeného v roce 1936 naší mládeži.

Ke slovu ovšem přišla i mládež samotná – z řady mládežnických projevů jsme vybrali unikátní proslov čerstvého maturanta a později skvělého básníka Ivana Blatného z června 1938. Ten emigroval v roce 1948 a v zahraničí v roce 1990 také zemřel. Jde o jedinou nahrávku básníkova hlasu v archivu Českého rozhlasu. Vybrali jsme také promluvu slovenské maturantky z téhož pořadu. Zazní i úryvky z pořadů a reportáží představujících různá mládežnická prostředí, například středoškolské hry či skauting.

Štefan Osuský

Pořad uzavírá společná výzva mládežnických organizací různých politických stran, do té doby spíše soupeřících, ke klidu a pořádku z 22. září 1938 – tedy těsně před přijetím mnichovského diktátu. Konec první republiky byl tehdy vzdálen pouze několik dnů...