První meteorit z kůry Marsu

4. leden 2013
Monitor

Meteorit NWA 7034 na pohled nevypadá nijak výjimečně. Laboratorní analýza však prokázala, že pochází z kůry Marsu a obsahuje velké množství vody.

Meteorit pochází ze severozápadní Afriky a vědci jej v roce 2011 získali od marockého obchodníka. Váží necelých 320 gramů a podle výsledků laboratorních analýz obsahuje vodu v koncentraci 6000 ppm (parts per milion). To je 10x až 30x větší množství než u jakéhokoli ze sto deseti dosud nalezených marťanských meteoritů. Jeho stáří vědci z Carnegie Institution určili na přibližně 2,1 miliardy let. Starší je pouze meteorit ALH 84001, který pochází z doby před 4,5 miliardami let.

Struktura NWA 7034 se od meteoritů SNC, které také pocházejí z Marsu, výrazně liší. Tvoří jej stmelené fragmenty čediče, který vzniká při prudkém ochlazení horké lávy, živce a pyroxeny. Takové složení je běžné u vzorků z Měsíce, ale ne u jiných meteoritů z Marsu. Naopak se ale podobá složení kůry Marsu, které známe díky roverům Spirit a Curiosity. Tato neobvyklá chemie naznačuje, že NWA 7034 je zřejmě vůbec první známý meteorit, který pochází z kůry Rudé planety. Zároveň potvrdila, že Mars byl v dávné minulosti mnohem vlhčí a teplejší planetou než dnes.

Zdroj: Science, Carnegie Institution

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu