První meteorit z kůry Marsu
Meteorit NWA 7034 na pohled nevypadá nijak výjimečně. Laboratorní analýza však prokázala, že pochází z kůry Marsu a obsahuje velké množství vody.
Meteorit pochází ze severozápadní Afriky a vědci jej v roce 2011 získali od marockého obchodníka. Váží necelých 320 gramů a podle výsledků laboratorních analýz obsahuje vodu v koncentraci 6000 ppm (parts per milion). To je 10x až 30x větší množství než u jakéhokoli ze sto deseti dosud nalezených marťanských meteoritů. Jeho stáří vědci z Carnegie Institution určili na přibližně 2,1 miliardy let. Starší je pouze meteorit ALH 84001, který pochází z doby před 4,5 miliardami let.
Struktura NWA 7034 se od meteoritů SNC, které také pocházejí z Marsu, výrazně liší. Tvoří jej stmelené fragmenty čediče, který vzniká při prudkém ochlazení horké lávy, živce a pyroxeny. Takové složení je běžné u vzorků z Měsíce, ale ne u jiných meteoritů z Marsu. Naopak se ale podobá složení kůry Marsu, které známe díky roverům Spirit a Curiosity. Tato neobvyklá chemie naznačuje, že NWA 7034 je zřejmě vůbec první známý meteorit, který pochází z kůry Rudé planety. Zároveň potvrdila, že Mars byl v dávné minulosti mnohem vlhčí a teplejší planetou než dnes.
Zdroj: Science, Carnegie Institution
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.