První český velvyslanec na Kubě po 27 letech: Nadchází doba, kdy naše vztahy budou lepší než v minulosti

16. září 2016

Jediný rozhovor Vladimíra Eisenbruka před odletem do Havany. Česká republika bude mít po 27 letech svého velvyslance na Kubě. Co to znamená pro česko-kubánské vztahy? Jaké vlastně jsou? A není tímto diplomatickým krokem ohrožena česká politika hájení dodržování lidských práv?

Jsou česko-kubánské vztahy přátelské? „Přátelské, to je silné slovo. Definoval bych je tak, že byly chladné, potom neutrální a nyní se začínají dostávat do standardní roviny,“ mluví o vztazích po roce 1989 Vladimír Eisenbruk.

Popisuje, že jeho snahou bude odstřihnout se od příliš zideologizované minulosti, protože to podle něj nesvědčí ani jedné straně. „Chci se dostat na platformu standardních diplomatických vztahů, které nutně nemusí být přátelské, ale měli by být výhodné pro obě strany.“


Jakkoli se Kuba potýká s mnoha ekonomickými problémy, které jsou způsobené také současnou geopolitickou situací, tak se domníváme, že pořád je poměrně široké pole, kde bychom se mohli úspěšně profilovat.Vladimír Eisenbruk

„Myslíme si, že je důležité mít post velvyslance na Kubě hlavně z hlediska symbolického. Vztahy ČR se státy, kde působí zastupitelské úřady ČR, jsou vedeny ve valné většině na úrovni mimořádných a zplnomocněných velvyslanců. Na Kubě tomu tak nebylo a o těch důvodech asi všichni víme. Možná ale nevíte, že dvakrát jsme neúspěšně žádali o to, aby nám kubánská strana udělila agrément pro českého velvyslance,“ říká velvyslanec ČR na Kubě Vladimír Eisenbruk

Cestovní ruch

Podle Eisenbruka cestovní ruch přináší Kubě asi 30 % HDP. „Budou muset investovat. My bychom mohli být těmi, kdo by se na tomto teoretické boomu mohl podílet. Otázka je, jakým způsobem můžeme soutěžit se Španělskem, Itálii a Kanadou, kteří jsou tam již zavedeni.“

Jako první krok uvádí návštěvu podnikatelské mise, kterou bude doprovázet náměstek zahraničních věcí Martin Tlapa. 20. září má být podepsáno memorandu o spolupráci – a to jak rozvojové, tak o politickém dialogu.

Dále mluví s Michaelem Rozsypalem i o současném stavu Kuby a o tzv. rozevírání nůžek – tedy rozdílu ve společenských vrstvách. Poslechněte si celé Interview Plus.

Spustit audio