Protiislámské nálady jen živí terorismus a eskalují nenávist, vyzývá k toleranci Patočka

12. leden 2015

Dostal se multikulturalismus do slepé uličky? Od pojmu se distancovali i evropští lídři včetně Angely Merkelové a Davida Camerona. Vyčerpal se nadobro pokus o soužití lidí z různých kultur?

„Už před desítkami let americký sociolog Peter Berger jasně ukázal, že multikulturalismus z principu nemůže fungovat,“ uvedl v pořadu Pro a proti sociolog Petr Hampl.

Styk dvou velkých civilizací nutně musí produkovat fundamentalismus a vést k násilným projevům, dodal.

Ostatně, nejen ve Francii, ale i v Anglii, ve Švédsku nebo v Holandsku jsou běžné podobné střety, i když dosahem menší, připomněl Hampl.

„Všude, kde bezmyšlenkovitě navezete k sobě lidi z velkých kultur, které jsou odlišné, nedochází k tomu, že by se všichni najednou začali mít rádi, jak nám praví ta utopie, ale produkuje to fundamentalismus,“ vysvětlil sociolog.


Hampl: „Jsme teď v situaci, kdy nám sem nezodpovědní lidé navezli lidi, kteří nejsou schopni s námi žít, každý týden se zabíjí, každý týden se v Evropě znásilňuje. V Čechách to jsou zatím jen výhrůžky, a my s tím musíme něco dělat… Je skutečností, kterou nelze popřít, že z muslimských komunit v Evropě se rekrutuje pravidelně značné množství teroristů.“

Sociolog Jakub Patočka označil Hamplovy postoje za pověry hraničící s rasismem.


Patočka:. U nás žije tři a půl tisíce muslimů. Když se podíváte na statistiky, uvidíte 99 % muslimů, kteří nemají s excesy radikálů vůbec nic společného. Paušalizovat tímto způsobem je nebezpečné, a je to přesně ten druh fanatismu, který živí terorismus a eskaluje nenávist. Pokud se u nás vyskytnou muslimští fanatici, pak za to lidé jako pan Okamura nebo pan Hampl nesou primárně odpovědnost.“

Podle něj nelze mluvit o tom, že multikulturalismus selhal. „Je starý jako lidstvo samo, je to základní humanistické přesvědčení. Co selhalo, jsou některé konkrétní politiky, které byly takto popisovány.“

Různé kultury spolu žijí prakticky od vzniku evropské civilizace, tvrdí Patočka. „Samozřejmě: odlišnosti mohou být zdrojem napětí ve společnosti, existuje ovšem i řada studií, které naopak tvrdí, že je multikulturalismus možný a prospěšný.“

Sociolog věří, že řešení sporů vznikajících v multikulturním prostředí závisí jen na dialogu a integraci.

„Naše jediná možná cesta je najít způsob, jak islám a další jiné kultury do současné Evropy integrovat, a nikoli přemýšlet o tom, jak se ho zbavit. To je cesta do pekel, které nám 20. století ukázalo v těch nejstrašnějších barvách,“ varoval Jakub Patočka.

autoři: tpa , oci
Spustit audio