Protesty v Rusku skončily zatčením 1500 lidí, včetně opozičního vůdce Navalného

13. červen 2017
03745312.jpeg

Vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj byl odsouzen k třiceti dnům vězení za uspořádání nepovolených demonstrací proti vládní korupci po celém Rusku. Policie pozatýkala asi 1500 účastníků, píše britský deník Telegraph. Šlo o druhou masovou akci od března, kterou Navalnyj svolal. Moskevský soud zasedl a odsoudil Navalného hned v pondělí.

Více než polovina z patnácti set zatčených byla zadržena v Moskvě. Nevládní organizace OVD-Info, která sleduje případy politicky motivovaného zatýkání v Rusku, uvedla, že policie při zatýkání bila účastníky obušky. Demonstranti při tom provolávali hesla jako „Putin je zloděj“.

V Petrohradu bylo zadrženo na 600 lidí a další skončili v celách ve Vladivostoku, Kaliningradu, Norilsku nebo Soči. Tisíce Rusů, často velmi mladých, požadovali „Rusko bez Putina“. Zatýkání odsoudily i Spojené státy. Podle Telegraphu jde o vzácný případ kritiky porušování lidských práv a Kremlu vládou Donalda Trumpa.

Výhrůžka studentům

Navalnyj byl zadržen, jakmile vyšel ze svého domu, a na demonstraci tak vůbec nedorazil. Některá ruská města protesty povolila, jiná nikoli. V některých případech úřady vyhrožovaly studentům vysokých škol, že budou vyloučeni ze studií, jestli se demonstrací zúčastní.

Současné protesty proti korupci nejvyšších činitelů byly nejmohutnější od Putinova znovuzvolení v roce 2012. Navalnyj na nepoctivost politiků upozorňuje dlouhodobě. Letos v březnu zveřejnil film, který obvinil premiéra Dmitrije Medveděva, že spravuje obrovský osobní majetek pomocí neprůhledné sítě nadací. Film zhlédlo 22 milionů diváků, připomíná britský deník Telegraph.

  • Zahraniční
  • Rusko
  • Putin
  • Navalný