Projekt Paneláci.cz odhaluje urbanistické poklady českých sídlišť

24. listopad 2016

Když se řekne památková ochrana, jen málokdo si představí panelové sídliště. I ta ale potřebují odbornou ochrannou péči. Více o fenoménu paneláků prozradil host Magazínu Leonardo architekt Matyáš Kracík z Národního památkového ústavu a z výzkumného projektu Paneláci.cz při UMPRUM.

„Z každého kraje tým historiků architektury vybíral asi pět nejkvalitnějších zástaveb, které buď postavili významní architekti nebo ve kterých spatřují hodnoty,“ popsal host pořadu.

Mezi upřednostňované hodnoty patří zejména nově a zajímavě řešený urbanismus. „Jednotlivá sídliště se od sebe také liší nejen urbanisticky, ale i použitými materiály... Nejdříve se dělaly zděné budovy, poté kvádry a až pak se vyvinuly skutečné klasické betonové panely, a i těch bylo několik typů.“


„Tehdejší socialistická politika výstavby dávala architektům svobodu jen v oblasti urbanismu. Jednotlivé domy byly dány de facto použitou stavební technologií. Architekti si nemohli moc vymýšlet, takže když chtěli třeba dát jiné zábradlí, tak to byl velký problém a museli si změnu vydupávat u stavebních podniků.“

Jako nejvýznamnější sídliště vytipovali znalci například pražské Sídliště Invalidovna nebo Sídliště Ďáblice. „Zrovna ďáblické sídliště je hodně specifické. Tam architekt Viktor Tuček z paneláků udělal docela kvalitní architekturu. Vzal si panelovou soustavu, která byla určená pro celou republiku, ale dále ji upravil.“

„Nejvíce se stavělo v oblastech těžkého průmyslu, tedy na Kladně , v severních Čechách, na Mostecku i Ostravsku. Právě v Ostravě máme známou Porubu, která už je památkově chráněná velmi dlouho.“

Cílem projektu Paneláci.cz bylo udělat výzkum, který by pokryl skutečně celou republiku. „Výstupem je jedna kniha, katalog těch nejkvalitnějších sídlišť, kterých je asi 70. V tisku je i druhá kniha, ta je více teoretická a popisuje vývoj a další aspekty, včetně právě památkové péče.“

Tvůrci projektu připravují také metodiku, která by odpovědným institucím ukázala, jakým způsobem opravovat sídliště. „Je to ale v rovině doporučení. Těžko je myslitelné, abychom chránili veškeré prvky panelového sídliště. Proto je hlavním předmětem památkové ochrany právě urbanismus.“

Logo

Ten ohrožuje zvláště tendence zahušťování sídlišť. „Lidé také kvůli obchodním centrům na krajích měst přestanou chodit do původních center, a nikdo se o ně nechce starat. Těžištěm ochrany by měly tak být i často kvalitní objekty jako kina, domy kultury a obchodní domy.“

Dalším aspektem ochrany jsou výtvarná díla ve veřejném prostoru. „Na řadě sídlišť máme spoustu kvalitních děl, která ale mizí.“

„Nechci aby to vyznělo, že se paneláky nesmí třeba zateplovat. Určitě můžou. Ale pak ten vnější vzhled musí být řešen kultivovaným způsobem,“ doporučil architekt Matyáš Kracík.

Spustit audio