Projekt Natick - datová centra pod hladinou moře

2. únor 2016

S touto zdánlivě bizarní myšlenkou, tedy s projektem ponořit servery a datová úložiště na mořské dno, přichází nyní firma Microsoft.

Jakákoliv voda, zejména slaná, neprospívá elektronice. Přesto firma Microsoft začíná v rámci svého projektu Natick testovat provoz datových center pod mořskou hladinou. V minulém roce dokonce jedno její podmořské datové centrum o výpočetní síle zhruba 300 desktopových PC pracovalo necelé 4 měsíce na dně Tichého oceánu.

Konkrétně šlo o jedno místo zhruba 1 kilometr vzdálené od pobřeží Kalifornie, v hloubce asi deseti metrů. Výpočetní technika byla samozřejmě hermeticky uzavřena, jmenovitě ve speciálním ocelovém válci o průměru asi dva a půl metru. Povrch válce byl přitom pokryt nejrůznějšími senzory měřícími tlak, vlhkost, teplotu, pohyb a další fyzikální veličiny.

V další fázi chce Microsoft pod vodu ponořit válec třikrát až čtyřikrát objemnější, který bude obsahovat elektroniku s asi dvacetkrát větší výpočetní silou. K tomuto kroku by mělo dojít v průběhu příštího roku. Co k tomuto řešení resp. úsilí firmu Microsoft vede?

Je to kombinace hned několika důvodů, která podle Microsoftu povede ke zvýšení efektivnosti provozu datových a cloudových center a ke snížení příslušných provozních nákladů. Datová centra pod mořem především není nutno téměř chladit. Prakticky veškeré chlazení obstarává okolní mořská voda.

Elektrickou energii pro datová centra budou moci dodávat mořské přílivové elektrárny nebo podvodní vlnové generátory. V neposlední řadě bude umístění datových center pod vodou, samozřejmě nedaleko od břehu, výhodné z toho důvodu, že 50 procent světové populace se nachází ve vzdálenosti do 200 kilometrů od moře. Blízkost datových center ke koncovým uživatelům bude mít pozitivní vliv na menší zpoždění datové komunikace - sníží se příslušná tzv. latence.

V tomto smyslu bude leckdy jednodušší najít vhodné místo pro servery, blízké uživatelům, spíše pod vodou než podobné místo na souši. Microsoft také předpokládá, že datové centrum, jehož vybudování by na souši trvalo dva roky, lze pod vodou vybudovat již za 3 měsíce.

Jakmile bude datacentrum ponořeno pod hladinu, bude moci bez lidské obsluhy pracovat nepřetržitě po dobu asi 5 let. Pak dojde k jeho vytažení a výměně hardwaru uvnitř. Celkovou dobu životnosti podmořského datacentra odhaduje Microsoft asi na 20 let.

Zdroje: Project Natick, Microsoft, Futurism, TheNextWeb, Gizmodo, Popular Science, ExtremeTech, New York Times

autor: Pavel Vachtl
Spustit audio