Prohlášení za památku jako prostředek oddálení demolice je špatně, říká úředník

7. prosinec 2017
Budova Transgasu a její okolí u Vinohradské třídy

Ministerstvo kultury odmítlo prohlásit budovu pražského Transgasu za kulturní památku, takže brzy půjde k zemi. Proti demolici se konal nedávno na místě happening. Už dříve byl srovnán se zemí unikátní hotel Praha nebo obchodní dům Ještěd v Liberci. Mají stavby z doby komunismu uměleckou a historickou hodnotu a zaslouží si skutečně ochranu?

„Vážím si všech, kterým není lhostejné naše kulturní dědictví,“ uvedl v pořadu Pro a proti náměstek ministra kultury pro řízení sekce kulturního dědictví Vlastislav Ouroda. „Prohlášení za památku jako prostředek oddálení demolice je možné, ale je to celé špatně... Památkový fond je věc, která se stále objevuje a doplňuje.“

Kurátorka moderní a současné architektury Národní galerie v Praze Radomíra Sedláková glosovala současnou situaci podobně jako Ouroda. „Proč, když chceme něco nezbourat, musíme to prohlásit kulturní památkou? Nemáme zdravý rozum, dobré mravy, neumíme si vážit práce těch před námi? To místo údržby máme bourat?“ Jsme-li skutečně v této situaci, soudí historička umění, a nemáme-li jiný nástroj, pak nezbývá než prohlásit Transgas za kulturní památku. „Protože si to zaslouží.“ Podívejte se na celou debatu na videu: