Prof. Eva Semotanová: O životě i síle historie

17. leden 2013

Prof. Eva Semotanová zasvětila svůj život historickým mapám, ale v pořadu Vstupte! budeme mapovat něco jiného než krajinu. Zaměříme se na Historický ústav AV ČR, který od června 2012 vede.

Co všechno přinesla Historickému ústavu minulost? S jakou vizí prof. Semotanová nastoupila na post ředitelky? Jak ústav slouží veřejnosti? Nejen to se dozvíte v premiéře 17. ledna 2013 od 11 hodin.

Prof. Eva Semotanová, DrSc. absolvovala v letech 1972-1977 obor archivnictví - dějepis na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1984 nastoupila do Historického ústavu Akademie věd České republiky, kde působí dosud. Nejprve se jako vědecká pracovnice oddělení dějin středověku věnovala historické geografii, dějinám kartografie a srovnávacím dějinám měst. Od 1. června 2012 zde byla jmenována ředitelkou. Současně přednáší historickou geografii na Filozofické fakultě Univerzity Hradec Králové. Prof. Semotanová je členkou řady vědeckých a vědecko- správných rad a komisí. Do června působila například jako předsedkyně Komise pro historickou geografii. Rovněž je členkou ediční rady Historického atlasu měst České republiky. Připomenout můžeme také roky 2005 – 2010, kdy pracovala na koncepci vědeckého Akademického atlasu českých dějin a podílela se také na jeho autorském a organizačním zpracování. Svého vydání by se měl dočkat v roce 2013. Jméno prof. Semotanové najdete u řady titulů. Namátkou můžeme jmenovat: Česko Ottův historický atlas nebo Mapy Čech, Moravy a Slezska v zrcadle staletí.

Eva Semotanová - portrét

S prof. Evou Semotanovou se můžete setkat také v pořadu Vstupte! z roku 2007, kdy si s Robertem Tamchynou povídala o historických mapách, utváření krajiny i našich schopnostech a možnostech správně sestavit obraz minulosti. Pořad rovněž najdete v našem archivu.

Zítra ve Vstupte!
V pátečním autorském pořadu Vstupte! si od 11 hodin můžete připomenout zamyšlení Pavla Jungwirtha: Publikuj nebo zemři.

autor: Adriana Krobová
Spustit audio

Více z pořadu

Věda na sítích

Obrázek
Věda On Air na Facebooku