Procházková o ruských volbách: V zásadních věcech tam nic jako opozice nefunguje; možná přichází změna

13. září 2016

Rusko čekají v neděli Parlamentní volby. Je na místě mluvit o svobodných o volbách a co se aktuálně děje uvnitř ruské politické scény? I o tom mluví v Interview Plus novinářka Petra Procházková.

„Z hlediska průběhu voleb, toho že se nebude kupčit s hlasy, má letos Rusko blízko k nejpoctivějším volbám za posledních 15 let,“ říká Petra Procházková. Zároveň ovšem připomíná, že problematika svobodných voleb zůstává mnohem širší. „Atmosféra pro ty, kteří nesouhlasí s oficiální politikou Kremlu, je krajně nepříznivá. Předvolební kampaň je až nudná, nezajímavá, sdělovací prostředky jsou zcela ovládány vládou a její stranou Jednotné Rusko, takže my z našeho středoevropského pohledu nemůžeme mluvit o těchto volbách jako o zcela demokratických.“

Ruská opozice je navíc podle Procházkové před nadcházejícími volbami oslabena řadou zásahů vládních sil. „Ty mechanismy likvidace výrazných vůdců opozice jsou různé. Někteří jsou likvidováni skutečně fyzicky. Jako například Boris Němcov, který byl zabit, přestože zde nemáme přímé důkazy o napojení na Kreml. Další jako Garri Kasparov museli emigrovat. Nebo sedí ve vězení. Zůstává taková beztvará hmota, která se mezi sebou navíc strašně hádá.“


Je řada mechanismů, jak opozici zbavit svých výrazných charismatických osobností a zůstane beztvará masa, která se mezi sebou ještě navíc strašně hádá.Petra Procházková

V současné ruské Státní dumě navíc podle Procházkové nelze mluvit o opozici v klasickém smyslu slova. „Teď jsou tam čtyři strany, třeba komunisté, kteří sem tam něco řeknou, ale nikdy nejde o zásadní věc. To by se možná mohlo nyní trochu změnit, protože několik osob blízkých liberálnímu opozičnímu proudu by se do parlamentu mohlo dostat. Deset lidí rozhodně nemůže v 450 členném parlamentu ovlivnit to politické klima, ale mohli by se více dostávat do sdělovacích prostředků, to by se mohl teď trošku změnit. “

Předvolební průzkumy předvídají vítězství vládní straně Jednotné Rusko vedené do voleb současným premiérem Dmitrijem Medvěděvem. „Pokud získá Jednotné Rusko pod 40 %, bude to neúspěch,“ říká novinářka.

Jednotné Rusko je silně propojeno se ruským prezidentem Vladimírem Putinem, letos se předvolebních bilboardech se dokonce objevily Putinovy citáty. „Já bych ani tak nemluvila o straně, ona je to spíš taková odnož prezidentské administrativy, která je naprosto oddaná politice ruského prezidenta.“

Ruské parlamentní volby se poprvé konají i na okupovaném poloostrově Krym. Pozorovatelé OBSE už proto dali najevo, že volby zde nebudou sledovat. Ekonomická situace na Krymu navíc není dobrá. „Hlavním faktem je, že turistická sezóna na Krymu už druhým rokem skomírá. Ty naděje Ruska, že se z Krymu stane Mekka turistického průmyslu, se nenaplnily. Ruští turisté jezdí jinam, protože je pro Krym drahý. Protože na Krymu nic jiného než turistika neexistuje, tak Krym skomírá.“

Jak ovlivňuje ruská ekonomika blížící se volby? A připravuje už Vladimír Putin svého nástupce. I o tom se dozvíte v záznamu celého rozhovoru Michaela Rozsypala s Petrou Procházkovou.

Spustit audio