Proč Václav Havel úmyslně upozornil na tajný úkol BIS

19. prosinec 2000

Kdybych zadal tajné službě nějaký úkol, nevytruboval bych to na každém rohu," komentoval sarkasticky premiér Miloš Zeman aktivitu Václava Havla směrem k Bezpečnostní informační službě. Hlava státu znepokojena napětím kolem Útvaru pro boj s organizovaným zločinem a Služby pro odhalování korupce a závažné hospodářské kriminality se před několika dny obrátila právě na tuto tajnou službu s blíže nespecifikovaným úkolem.

A protože se tak stalo v době rozruchu kolem zmiňovaných speciálních policejních složek, není těžké dovtípit se, že se týká právě jich. Pokud má být šetření BIS účinné, měla by akce zůstat až do vyhodnocení utajena, alespoň podle zákonitostí této sféry. Přesvědčena o tom může být většina veřejnosti a stejného mínění je patrně také premiér.

Na první pohled nelogický postup Václava Havla může mít rozumné vysvětlení. Bezpečnostní informační služba ze zákona nesmí zasahovat do práce konkrétních policejních útvarů. Může však sbírat zajímavé informace a sledovat jejich toky. Tedy, zda existuje například napojení některých policistů na organizovaný zločin, nebo zda někteří politici nemají buďto kontakty na konkrétní policisty, či zda se nesnaží ovlivňovat jejich práci.

A právě z tohoto úhlu pohledu mohla být Havlova slova varováním adresovaným právě jim. Dejte si pozor a nepodléhejte pokušení ovlivňovat práci speciálních útvarů. Jinak se vám může stát, že na to přijde tajná služba a bude minimálně po vaší politické kariéře. A protože by se rozbouřená hladina kolem policie měla postupně uklidnit, mohli by se tito lidé na čas stáhnout a přestat se snažit uplatňovat na policii svůj vliv. O tom, že nějaký musí existovat, svědčí neuvěřitelné průtahy při šetření některých případů, které se dotýkají buďto přímo politických stran, nebo jejich významných členů. Práce na speciálním úkolu zadaném presidentem by mohla BIS trvat několik týdnů.

Havlova slova, kterými na ni záměrně upozornil, by tudíž mohla zajistit určitým útvarům po tuto dobu klid na práci. Vzhledem k tomu, že se zabývají také případem Komerční banky, mohlo by se jim to hodit. Třeba při rozplétání složitých finančních operací, na jejichž konci by měly být peníze rozpůjčované za neobvyklých okolností podivným klientům. Možná, že právě vyšetřování machinací v Komerční bance pomůže přinést nové světlo do nelegálního způsobu financování politických stran a mohlo by se dotknout některých politiků.

Není proto náhodou, že právě v této době sílí snaha destabilizovat práci speciálních policejních útvarů. Ke cti presidenta republiky slouží, že se tomu snaží zabránit. Možná, že neobvyklým způsobem, což vyvádí některé politiky z míry. Kdyby tomu bylo jinak, těžko by se v úterý mimořádně sešla sněmovní komise pro kontrolu činnosti BIS, a to pouze proto, aby potvrdila oprávněnost presidentova kroku. V tomto případě totiž nejde ani tak o tajnou službu, ale především o už zmiňovaný Útvar pro boj s organizovaným zločinem a o Službu pro odhalování korupce a závažné hospodářské činnosti.

I kdyby BIS na nic nepřišla, nebylo by presidentovo zadání zbytečné. Když už nic jiného, zajistilo, že na tuto záležitost je upřena pozornost veřejnosti. S její asistencí se pak nepohodlných policistů nelze jednoduše zbavit a tím zahrát některé záležitosti do autu. Dosavadní zkušenosti s vyšetřováním údajného zahraničního konta ODS, Bamberských schůzek nebo případu Štiřín však dokazují, že ani to samo o sobě nestačí. I případně kvalitní práce policie bude k ničemu, pokud na ni nenaváže stejně dobrá činnost státních zástupců a soudců. Je s podivem, že o nich na rozdíl od speciálních policejních útvarů premiér příliš nemluví.

autor: Petr Hartman
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.