Proč tolik Američanů umírá při odklízení sněhu?

Velmi chladné počasí a sněhová bouře si na severovýchodě USA vyžádaly už sedm mrtvých, z toho však dvě osoby zahynuly s lopatou v ruce.

BBC se ptá, jak je možné, že každou zimu, bez ohledu na výkyvy počasí, zemře při odklízení sněhu v USA okolo stovky lidí.

Momentálně ale zažívají Spojené státy skutečnou kalamitu, a tak může být bilance ještě horší.

Sníh leží podle stanice CNN na polovině území USA, nejhorší situace je ve státech New York, Michigan a Vermont. Mnohé rodiny jsou uvězněny ve svých zasněžených domech a nepočítají s tím, že se dostanou ven dříve než za několik dní.

Čtěte také

Technická správa nejpostiženějšího města Buffalo se ani nesnaží sníh odklízet. A pochmurné statistiky říkají, že mezi roky 1990 a 2006 zemřelo na srdeční příhody v souvislosti s přívalem sněhu 1647 lidí. V Kanadě se tento typ úmrtí stává zimu co zimu pravidelnou součástí zpráv.

Kardiolog Barry Franklin je přesvědčen, že skutečný počet úmrtí na sněhovou námahu je dokonce dvojnásobný.

Každou zimu, bez ohledu na výkyvy počasí, zemře při odklízení sněhu v USA okolo stovky lidí

„Myslím, že ročně ztrácíme v boji se sněhem stovky lidí,“ řekl ředitel centra pro preventivní kardiologickou péči v Michiganu. Jeho tým zjistil, že když odklízeli sníh mladí a zdraví muži, jejich tep a krevní tlak vzrostl podstatně více než v posilovně.

„V kombinaci se studeným vzduchem, který stahuje cévy a omezuje krevní zásobování, je to ideální recept na infarkt myokardu,“ varoval lékař.

Na odklízení sněhu je záludné především to, že namáhá ruce, což je pro organismus daleko těžší než namáhání nohou. Mnozí lidé také během námahy nesmyslně zadržují dech, čímž tělo ještě více zatěžují.

Nevýhodou je i načasování – sníh se nejčastěji odklízí mezi šestou ráno a desátou dopoledne, kdy jsme nejnáchylnější k srdečním příhodám. Lidé starší 55 let by podle Franklina neměli brát sněžnou lopatu do ruky vůbec.

„K nejrizikovějším skupinám patří lidé se sedavým zaměstnáním, pacienti se srdečními komplikacemi, a hlavně ti, kteří se pořádně hýbají jen jednou za rok, právě když je třeba odhrnout sníh,“ dodává vědec.

Čtěte také

Zvýšené riziko platí samozřejmě pro kuřáky a lidi s nadváhou. „Pokud není zbytí a musíte ven, pak sníh neházejte, ale raději odhrnujte, oblečte se do několika vrstev, dělejte si pravidelné přestávky v teple domova a během práce nekuřte ani nejezte,“ doporučuje Franklin.

Ideální je použití sněžné frézy, ale ani to nezabrání smrtelným událostem. Jeden z mužů, kteří zemřeli ve středu, dostal infarkt právě při práci s frézou. „Lidé prostě netuší, jak namáhavá je pro naše srdce práce s lopatou a těžkým sněhem,“ řekl závěrem vědec.

Zpracováno ze zahraničního tisku.