Proč mizí ptáci z Kalifornského zálivu?

9. červenec 2015

Rybáci západní stále častěji opouštějí vyhlášené hnízdiště na ostrově Isla Rasa, aniž by vyvedli mláďata. Co je vyhání z míst, která sloužila bezpočtu generací jejich předků?

Ostrov Isla Rasa vyčnívá nad hladinu Kalifornského zálivu do výšky pouhých 35 metrů. Proto dostal jméno, které lze do češtiny přeložit jako Plochý ostrov. Pobřeží této skalnaté výspy o ploše asi 60 hektarů patří k vyhlášeným ptačím rájům. Hnízdit sem přilétají rybáci západní (Sterna elegans), rackové kalifornští (Larus livens) i rackové mexičtí (Larus heermanni). Zvláště hnízdní kolonie rybáků nabízejí úžasnou podívanou. V době snášky a péče o vejce a mláďata, jsou na kamenitých plážích ptáci namačkáni jeden na druhého.

O popularitu hnízdních kolonií rybáků západních na Isla Rasa se postaral americký přírodovědec Lewis Wayne Walker, když je v roce 1951 popsal v článku pro časopis National Geographic. Inspiroval tak k návštěvě ostrova nejen kolegy ornitology, ale také nejeden filmový štáb a bezpočet turistů. V posledních dvou desetiletích se už několikrát stalo, že rybáci zjara přilétli na ostrov jako obvykle, ale po nějaké době se opět zvedli a odletěli. Někdy dokonce nechali na Isla Rasa hnízda s opuštěnými vajíčky.

Nevydařené hnízdění je stále častější

Poprvé byli vědci svědky tohoto ptačího exodu v roce 1998, kdy v důsledku klimatického jevu El Niňo došlo prudkému poklesu produktivity mořského ekosystému na východním pobřeží Pacifiku od Chile až po Kalifornii. Podruhé opustili rybáci masově hnízdiště v roce 2003. V posledních letech mizí rybáci z Isla Rasa stále častěji. Hnízdění na ostrově nedokončili v letech 2009, 2010, 2014 a 2015. Mexicko-americký tým vedený Enriquetou Velardeovou pátral po příčinách záhadného fenoménu. Výsledky jejich výzkumu přináší vědecký časopis Science Advances.

Racci kalifornští a rackové mexičtí požírají vejce rybáků západních poté, co ptáci v roce 2009 opustili hnízdní kolonii z nedostatku potravy

Ukázalo se, že rybáci západní rozšířili areál pro hnízdění z mexické části Kalifornského zálivu až na jih Kalifornie. Na tomto rozlehlém prostoru ptáci hledají optimální podmínky. Do Kalifornie prchají pokaždé, když by měli na ostrovech v Mexiku potíže s vyvedením mláďat.

„Pak se přesouvají na náhradní hnízdiště například v mokřadech u San Diega nebo do zátok u Los Angeles,“ říká Enriqueta Velardová.

Extrémy počasí a lidská činnost

O přesunu na alternativní hnízdiště spolurozhoduje počasí. V některých rocích stoupaly teploty v Kalifornském zálivu neúnosně vysoko, zatímco pobřeží na jihu Kalifornie nabízelo díky chladnému Kalifornskému proudu příhodnější podmínky. Za veder se vytváří na povrchu Kalifornského zálivu vrstva silně prohřáté vody, která zadrží v hloubce chladnou vodu bohatou na živiny. Produktivita mořského ekosystému klesá. V konečném důsledku to znamená menší hejna malých ryb, kterými se rybáci živí. Životní podmínky rybákům zhoršuje i intenzivní rybolov sardinek.

Rybářská loď loví sardinky v Kalifornském zálivu, když lov těchto ryb v Pacifiku v roce 2013 prakticky zkolaboval. Rybákům tak ubývá už beztak nedostatkové kořisti

Záhadné útěky rybáků z Isla Rasa tak mají celkem prozaické vysvětlení – extrémní výkyvy počasí a bezohledné drancování moří člověkem.

Zdroj: Science Advances

autor: Jaroslav Petr
Spustit audio