Proč ležel prvorepublikový novinář Horký politické elitě v žaludku?

Karel Horký byl žurnalistický sršatec, který si nebral servítky, do konfliktů šel naplno a jeho novinářské pero se dokázalo na kritice poměrů dost vyřádit.

Čtěte také

Jeho týdeník Fronta měl tvořit jakousi protiváhu daleko slavnějšímu Peroutkovu časopisu Přítomnost.

Polemiky s politikou Edvarda Beneše, i s jejím „mediálním pokrytím“ ze strany hradního tisku, postupně utichly ve druhé polovině 30. let. Stejně, jak rostlo ohrožení země nacistickým Německem.

Ale největší překvapení nastalo, když skutečně nepřítel překročil hranice země a ovládl ji. Přestože byl Horký ideálním kandidátem pro české fašisty v nasazování psí hlavy starému demokratickému režimu, nikdy se k tomu nepropůjčil.

Rozhlasový záznam z počátku roku 1941 komentuje Pavel Hlavatý spolu s historikem Štěpánem Filípkem.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.