Proč jsou Češi euroskeptiky? „Média vše okolo EU prodávají jen naprosto negativně,“ říká Hodač z Aspen Institute Prague

16. září 2016

Politici se chovají jinak na domácí půdě a jinak, méně kriticky, v Bruselu. I o tom se mluví v Interview Plus, které rozebírá nízkou důvěru lidí v Evropskou unii. Může na to mít v případě Česka postsovětská zkušenost?

„Lepší Evropa by měla být blíž k občanům. Evropa ztratila důvěru občanů a každý se na to dívá negativně,“ říká předseda správní rady Aspen Institute Prague Ivan Hodač. Podle něj by především média měla Evropskou unii lidem „prodávat“ méně negativně. Nemyslí si ovšem, že by měla informovat naopak jen pozitivně, ale naopak vyrovnaně a lidé si více musejí uvědomovat, co pro ně EU dělá.


Nezlobte se na mě, ale vás (média) nezajímají pozitivní věci. Vás zajímají negativní věci. A dokud nebudeme těm občanům říkat, co pro ně ta Evropská unie dělá, a dělá toho hodně, tak to bude opravdu špatně.Ivan Hodač

Kdo by se měl snažit o vylepšení obrazu EU v očích samotných Evropanů? „Mají to prodávat politici na úrovni členských států a nejenom politici. Není to jen na úrovni premiéra a vlády, ale také na krajích, okresech a tak dále. Podívejte se, kolik peněz jde dnes z EU na opravu sportovních hřišť a památek. A lidé si to neuvědomují a nikdo o tom nemluví.“

Kdo má hlídat hranice?

Hodač zmiňuje, že jednou z velkých výhod je volný pohyb osob v rámci Schengenu, což umožňuje nejen cestovat, ale také nakupovat. K tomu moderátor Michael Rozsypal připomíná, že právě otevřené hranice jsou častým terčem kritiky z pohledu ohrožení:

„V žádném případě nemůžu souhlasit s tím, že bychom měli znovu hranice kolem členských zemí. Ale to, že si musíme chránit vnější hranice, to je jasné. A je to jedna z věcí, kde EU musí pomoct. To se nedá dělat na úrovni státu, ale na úrovni EU,“ myslí si Hodač.

Ivan Hodač 12 let řídil Asociaci evropských výrobců automobilů a prestižní Financial Times ho tehdy zařadili mezi třicet nejvlivnějších lidí bruselské politiky.

Jak vnímá Hodač budoucnost EU? Jak se dá přiblížit EU občanům? A co si myslí o dohodě TTIP? Poslechněte si celé Interview Plus.

autoři: Michael Rozsypal , bar
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.