Proč Clintonová podrývá Obamovu autoritu?

„Někdejší první dáma Spojených států se snaží dostat do Bílého domu,“ konstatuje německý časopis Focus. Odvolává se přitom na rozhovor, který Hillary Clintonová nedávno poskytla renomovanému americkému měsíčníku The Atlantic.

V něm bývalá ministryně zahraničí ve vládě Baracka Obamy kritizovala zahraniční politiku současného amerického prezidenta, a zejména potom jeho přístup k Iráku a Sýrii. „Proč se najednou právě Clintonová staví na stranu Obamových odpůrců, a podrývá tak autoritu svého někdejšího spolupracovníka?“ ptá se Focus.

Podle Clintonové bylo obrovskou chybou především Obamovo rozhodnutí nezasáhnout přímo do bojů v Sýrii. „Tím, že jsme nepomohli vytvořit věrohodnou bojovou sílu lidí, kteří zahájili protesty proti Asadovi, vzniklo velké vakuum, které teď zaplnili džihádisté,“ prohlásila Clintonová a připomněla, že Asadovi se původně postavili umírnění islamisté i sekularisté.

Někdejší šéfka americké diplomacie je přesvědčená, že Obamova nechuť zasáhnout do událostí v Sýrii byla chybná. „Velké národy potřebují organizační principy. A přístup ve smyslu ,nedělejme nic hloupého‘ není organizačním principem,” uvedla Clintonová a upozornila, že vzestup radikálů neohrožuje jen Blízký východ, ale i Evropu a Spojené státy. Ona sama už dříve připustila, že ve vládě hlasovala pro ozbrojení umírněné syrské opozice.

Čtěte také

Německý časopis Focus připomíná, že podobná kritika zaznívala dosud z řad opozičních republikánů. Ti Obamovi už dlouho vyčítají, že za jeho vlády Spojené státy ztrácejí vliv ve světě.

Proč se tedy najednou právě Clintonová staví na stranu Obamových odpůrců, a podrývá tak autoritu svého někdejšího spolupracovníka? A to právě ve chvíli, kdy by prezident s ohledem na vývoj v Iráku potřeboval silnou podporu na domácí půdě?

Americký prezident Barack Obama

„Jde o pokračování dřívějšího konfliktu,“ vysvětluje v rozhovoru pro Focus Henning Riecke z Německé společnosti pro zahraniční politiku. Jak už bylo řečeno, když byla Hillary Clintonová, členka demokratické strany, ještě ministryní zahraničí, tlačila na ozbrojování syrských povstalců. Jenže Obama Spojené státy nechtěl zatáhnout do nové války.

Profesor politologie z Kolína nad Rýnem Thomas Jäger je ale přesvědčen, že v celém sporu jde jednoduše o předvolební boj. Podle něj je už dávno jasné, že Hillary Clintonová chce Obamu v Bílém domě vystřídat.

Čtěte také

A někdejší první dáma a ministryně zahraničí má celkem dobré šance na to, že se dokáže prosadit ve své straně a získá prezidentskou nominaci demokratů. „V táboře demokratů momentálně nemá žádného vážnějšího protivníka,“ soudí o vyhlídkách Clintonové politolog Jäger.

„O tom je zjevně přesvědčena i sama Clintonová,“ píše časopis Focus. Se svou současnou kritikou se totiž očividně nechce jen demonstrativně distancovat od Obamy, jehož popularita u Američanů rapidně klesá. Bývalá první dáma se snaží získat body také u republikánů.

Někdejší první dáma Spojených států Hillary Clintonová

„Podobně jako ve volebním boji v roce 2008 se bude snažit Obamu ,předhonit zprava‘ – tedy představit ho jako liberála a ukázat, že ona by byla mnohem tvrdší prezidentkou. A získat tak na svou stranu také umírněné republikány,“ vysvětluje profesor Thomas Jäger.

V každém případě bere bývalá první dáma a šéfka americké demokracie už teď vítr z plachet kritikům z pravicově konzervativního tábora. Ti totiž demokratům tradičně vyčítají, že jsou zastánci příliš měkké zahraniční politiky. Tolik německý časopis Focus o kritice amerického prezidenta Baracka Obamy, která zazněla z úst jeho někdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonové.

Zpracováno ze zahraničního tisku.