Privatizace fakultních nemocnic nehrozí, ujišťuje náměstek ministra zdravotnictví Prymula

3. duben 2017

Stabilizuje nový zákon o univerzitních nemocnicích, který vypracovalo ministerstvo zdravotnictví, základní síť českých nemocnic? Nebo naopak povede ke zprivatizování nejdůležitějších institucí, které se starají o zdraví pacientů?

„Obáváme se, že tento zákon může destabilizovat i tu poslední relativně fungující síť nemocnic, tedy těch fakultních. Proto tento zákon odmítáme,“ uvedl v pořadu Pro a proti viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek.

Jeho hlavní obavou je snaha privatizovat české zdravotnictví. „Vím, že o naše zdravotnictví mají zájem určité finanční skupiny.“


Bylo plánováno, že v každém okresu bude nějaká nemocnice, která bude poskytovat péči bez ohledu na to, zda je nebo není zisková. Tímto zákonem o univerzitních nemocnicích právě naopak dochází k rozpadu sítě, kterou momentálně stát vlastní… Jeho přijetím by došlo k úplně opačnému efektu, než kdyby byl přijat zákon o neziskových nemocnicích v té formě, jak byl původně slibován.Zdeněk Mrozek

Viceprezident soudí, že se stát novou normou zříká pravomoci řídit síť nemocnic. „Aplikací tohoto zákona nemocnice už majetkem státu nebudou, budou řízeny radami, kde sice bude mít stát zastoupení, ale vidíme v krajských nemocnicích, jak rozhodování těchto kolektivních orgánů dopadá.“

„Zákon, který momentálně navrhuje ministerstvo, sleduje přesně opačný efekt, než měl mít zákon o neziskových nemocnicích, který měl zde vytvořit síť nemocnic, které budou poskytovat péči v oblastech, které nejsou ziskové, takže budou záchytným bodem pro pacienty, kteří neuspějí v soukromých nebo krajských nemocnicích,“ upozornil Mrozek.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula je přesvědčen, že se tento návrh zákona o univerzitních nemocnicích nijak dramaticky nedotýká republikové sítě nemocnic.


Proti tomu se musím kategoricky ohradit. Původní návrh zákona se transformoval pouze v tom, že se omezil počet subjektů, kterých se týká… Zákon je koncipován tak, aby se klasické univerzitní nemocnice chovaly jako neziskové, takže veškeré benefity, které by získaly při léčení pacientů, musí být opět reinvestovány zpět do hlavní činnosti této nemocnice.Roman Prymula

Část nemocnic, které norma zasahuje, jsou skutečně univerzitní nemocnice. „A v diskuzích se ukázalo, že je zájem, aby to byly jen ty klasické univerzitní nemocnice, ne jen monoprofilové nemocnice nebo specializované ústavy,“ připomněl úředník.

„Nedovedu si představit, jak by tento zákon destabilizoval stávající fakultní nemocnice,“ oponoval Prymula. „Změnou této formy nedochází k ničemu podstatnému ve smyslu, že by se umožnila privatizace.“

Podle náměstka si stát nadále zachovává dominantní kontrolu v řízení novelou definovaných nových subjektů, tedy univerzitních nemocnic.

„Přes ministerstvo zdravotnictví, ani přes ministerstvo financí nemůže projít jakýkoliv návrh, který by vedl k privatizaci,“ ujistil Roman Prymula.

autoři: kko , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.