Přívalové deště a povodně budou častější. Podle britského deníku Guardian je to vlivem horšící se klimatické krize
Případy bleskových povodní nejsou a nebudou ojedinělé. Varují před tím vědci a vyzývají vládu, podniky a domácnosti, aby si zajistili ochranu před možnými budoucími škodami. Britský list The Guardian cituje odborníky a upozorňuje na potřebu revize britské infrastruktury – kanalizace, zásobování vodou, ale i dopravy a dodávek energií. V opačném případě by zemi mohly ohrozit dopady extrémního počasí.
„Žádné město nebo vesnice není imunní vůči povodním a my všichni musíme hned teď podniknout tvrdá opatření, pokud chceme zabránit zhoršení dopadů v budoucnosti,” tvrdí hydrolog z univerzity v Readingu Jess Neumann.
Čtěte také
Klimatická politika ve Velké Británii se zaměřila na snižování emisí skleníkových plynů. Primárním zájmem je snížit dopad člověka na klima a zajistit, aby globální oteplování nedosahovalo katastrofických úrovní, připomíná deník Guardian.
Vláda však byla varována, že chybí nutná opatření k řešení dopadů extrémního počasí. Británie prý v tomto ohledu zaostává. Řešením je revize britské infrastruktury zahrnující kanalizace, systémy zásobování vodou, ale i dopravu, dodávky energie a komunikační sítě.
Odpovědnost za ochranu před povodněmi je ve Velké Británii rozdělena mezi mnoho úřadů s malým centrálním dohledem.
Jedním z problémů zůstává fakt, že odpovědnost za ochranu před povodněmi je ve Velké Británii rozdělena mezi mnoho úřadů s malým centrálním dohledem.
Čtěte také
Docentka Liz Stephensová, která se v Readingu věnuje odolnosti proti změně klimatu, připomíná, že Spojené království disponuje komplikovaným souborem rolí a odpovědností za riziko povodní v povrchových vodách. Vedení místních povodňových orgánů přebírá odpovědnost za jeho správu, Agentura pro životní prostředí za jeho mapování a meteorologická služba Met Office za poskytování včasného varování. To veřejnosti ztěžuje dobré pochopení vlastních rizik a toho, co lze dělat.
Ke znepokojeným patří i pojišťovny, které varují, že by se britské domácnosti a podniky v některých oblastech mohly stát nepojistitelnými, pokud nebudou přijata přísnější opatření, dodává Guardian.
Poslechněte si celý přehled zahraničního tisku.
Uslyšíte také o tom, že americké ministerstvo pro záležitosti veteránů je první federální agenturou ve Spojených státech, která bude po zaměstnancích v první linii chtít očkování proti Covidu-19.
Související
-
Ondřej Houska: Boj se změnou klimatu je nutný, ale levný nebude
V zemích EU se možná v příštím desetiletí přestanou prodávat auta na benzín a naftu. Takový návrh by mohla předložit Evropská komise jako součást opatření na snížení emisí.
-
Jedno ze tří úmrtí souvisejících s horkem od roku 1991 lze připsat změně klimatu, spočítali vědci
Přibližně pětinu každoročních úmrtí souvisejících s horkem lze připsat změně klimatu. Vyplývá to z celosvětového výzkumu, na němž se podíleli čeští vědci.
-
Včely zrcadlí klimatické změny a hlavně učí lidi spolupracovat, myslí si včelař Bajko
Co může mít společného včelí a lidské společenství? Včelař Jaroslav Bajko si osvojil přírodní metody jejich chovu a vyslyšel i nutkavou potřebu péče o krajinu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.