Příští vládu čeká obtížný domácí úkol. Kvůli rychlému zvyšování dluhu, míní bývalý guvernér Singer
Návrh rozpočtu na příští rok počítá se schodkem ve výši 390 miliard korun. Od dubna se ale proměnila makroekonomická prognóza a ministerstvo financí počítá s vyšším růstem HDP. Ekonomové tak doporučují dluh snížit, ale vláda na jejich volání zatím neslyší. „Snížit deficit o desítky miliard skutečně není možné. A ten kdo to říká, tomu buď nerozumí, nebo říká naprostou nepravdu,“ tvrdí ministryně financí Alena Schillerová (kandiduje jako nestraník na kandidátce ANO).
Šéfka státní kasy připomíná, že klíč od pokladny drží už téměř čtyři roky a musela řešit nebývalou pandemii. Tvrdí, že má nesrovnatelně větší zkušenosti se schvalováním rozpočtů než kterýkoli z jejích předchůdců.
„Desítky miliard tam skutečně nevyškrtáte. To je nesmysl. Pokud tedy nechceme rezignovat na investice, které jsou rekordní v historii této země,“ říká Schillerová ve Speciálu Plus.
Předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová ale slova ministryně zpochybňuje. Prostá aritmetika podle ní říká, že očekávaný vyšší výběr daní poskytne prostor pro snižování schodku. „Pokud nechám výdaje na úrovni se kterou jsem počítala než se mi zvýšily příjmy, pak bych logicky měla získat nižší deficit. To je aritmetika pro druhou třídu,“ kontruje Zamrazilová.
Ekonomika se vzdor loňským předpovědím už dostala ven z covidové krize, připomíná bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer.
„Jsem realista, protože jsem měl tu možnost sledovat z blízka devět vlád. Žijeme v předvolební situaci, kdy je státní rozpočet pod tlakem, takže je hrozně těžké politicky vyjednat jeho snižování,“ tvrdí ve Speciálu.
„Dostali jsme se do situace, kdy už je ekonomika z covidové krize venku, ale rozpočet je stále nepřijatelný, někde na úrovni 6–7 procent. V ekonomice, která už má v zásadě normálně růst, mi to připadne velmi nebezpečné. Dluh vůči HDP mě netrápí, 50 procent není problém. (Trápí) mě ale to, že dluh roste poměrně rychle, a že necháváme příští vládě poměrně obtížný domácí úkol,“ dodává.
Necháváme příští vládě poměrně obtížný domácí úkol
Miroslav Singer
Singer upozorňuje, že malá otevřená ekonomika, jako je ta česká, může v důsledku zpřísňování měnové politiky dospět do nepříjemné situace. „Když rozpočtová a měnová politika půjdou tak trochu proti sobě, vytváří to situace, ve kterých se začne zhoršovat obchodní bilance a bilance běžného účtu.“
To je nepříjemný mix, s nímž máme zkušenost z druhé poloviny 90. let, kdy docházelo k otřesům v ekonomice a kurzu české koruny, připomíná.
Politikům chybí vize
S tím, že hlavním problémem je zejména rychlost, kterou státní dluh narůstá, souhlasí i Julie Hrstková z Hospodářských novin. „Čeští politici ale zatím nemají žádnou vizi, jak to napravit,“ kritizuje.
Vláda podle ní stále neví, jestli chce vést zemi s nízkými příjmy a nízkými sociálními výdaji, nebo vysokými příjmy a sociálními výdaji rovněž vysokými.
„Teď máme nízkodaňovou ekonomiku s vysokými sociální výdaji, což je kombinace, která dlouhodobě nemůže fungovat.“
Alena Schillerová, kandiduje jako nezávislá na kandidátce hnutí ANO, ministryně financí
Eva Zamrazilová, předsedkyně Národní rozpočtové rady
Miroslav Singer, bývalý guvernér České národní banky
Julie Hrstková, Hospodářské noviny
Hrstková dává za pravdu i ministryni Schillerové, podle které není z čeho snižovat schodek plánovaného rozpočtu. To, co se vybere navíc, samozřejmě nemůže nahradit stomiliardový výpadek z předvolebního dárku, kterým je zrušení superhrubé mzdy, glosuje novinářka.
„Příští vláda by měla přesně říct, jakou chystá příjmovou a výdajovou politiku státu,“ uzavírá.
Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Renaty Kropáčkové.
Související
-
Zamrazilová: Tři stovky k důchodu nejchudším nepomůžou. Bohatší to pocítí málo, ovšem rozpočet dost
Ministryně Jana Maláčová (ČSSD): „Všichni vidíme, jak se v posledních měsících zdražuje. Myslím, že se shodneme, že lidé, budovali naši zemi, nemají ve stáří živořit.“
-
Proškrtat se k blahobytu jde obtížně, vláda neměla zahodit sto miliard z rozpočtu, kritizuje Dolejš
Výdaje státu rostou. Ve hře je proto varianta zmrazení platů státních zaměstnanců pro příští rok. Pravicová opozice vyjádřila pochopení, odbory jsou ale proti.
-
Petr Holub: Rozpočet pro stát, který nemá budoucnost
Ekonomové, rozpočtoví experti i bankéři si stěžují na hlavní parametry návrhu rozpočtu na rok 2022.
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.