Priony ve slinách krav s BSE
Japonským vědcům se podařilo detekovat priony ve slinách dobytka nakaženého nemocí šílených krav. U jedné krávy dokonce o dva měsíce předběhly první příznaky.
Monitorování výskytu nemoci šílených krav neboli BSE vyžaduje utrácet „podezřelá“ zvířata. Spolehlivě diagnostikovat se totiž dá jedině vyšetřením tkáně mozku, v něm jsou rozpoznatelné priony. Japonští vědci ale tvrdí, že existuje jednodušší cesta a nemoc šílených krav by mohla být vyšetřována také u živých zvířat. Některé dřívější studie naznačily, že priony mohou kromě mozku obsahovat také sliny infikovaných zvířat.
Japonští vědci proto záměrně infikovali tři krávy BSE a pravidelně vyšetřovali vzorky jejich slin. U jedné krávy se jim priony podařilo detekovat ve slinách celé dva měsíce předtím, než u ní propukly typické příznaky nemoci šílených krav. U dalších dvou se měřitelná hladina prionů ve slinách objevila současně s prvními symptomy. Vědci se domnívají, že jakmile se priony dostanou do centrálního nervového systému zvířete, mohou se z něj rozšířit do slinných žláz. To je výhodné pro diagnózu, ale zároveň to zvyšuje pravděpodobnost, že priony se mohou olizováním šířit mezi jednotlivými zvířaty.
Zdroj: Emerging Infectious Diseases
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.