Přijížděly transporty vyhladovělých, zubožených lidí. A začala epidemie tyfu. O osvobození Terezína

23. duben 2025

Mělo se jednat o nejšťastnější okamžik po dlouhých válečných letech plných utrpení. Přesto když z Terezína zmizeli poslední němečtí dozorci, boj o život stále pokračoval. Ghetto i Malou pevnost ovládal jiný podobně smrtící nepřítel – skvrnitý tyfus. I přes snahu zdravotníků tyfové epidemii ještě po osvobození Terezína podlehlo na 1500 lidí.

Terezín – vojenská pevnost, která nikdy nesloužila svému původnímu účelu. A kdyby nepřišel podzim 1941, možná by město zůstalo v běhu dějin nepovšimnuto.

Připravili: Lucie Kocová, Adam Drda
Dramaturgie: Lucie Korcová
Hudba: Matěj Kroupa
Premiéra: 23. 4. 2025
Kreativní producent: Vojtěch Koval
Postprodukce, sound design: Iva Podzimková

Jenže podzim 1941 přišel a s ním do protektorátu dorazil i nový zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich. Krátce poté, co se ujal svého úřadu, rozhodl, že se z města Terezín stane sběrný tábor pro židy. A tento plán začal prakticky okamžitě uskutečňovat.

První židovské transporty přijíždí do Terezína už v listopadu 1941.

Tam na mě přišlo takový zoufalství. A to ve mně, myslím, zůstalo,“ vzpomínala pro Paměť národa Eva Koubková na svoje první dojmy po příjezdu do terezínského ghetta. „Takový pocit strachu. Mám ho v sobě až do teď.“

Osvobození Terezína

Do roku 1945 prošlo Terezínem víc než 140 tisíc židovských mužů, žen a dětí. 87 tisíc vězňů muselo nastoupit do transportů, které je odvezly do koncentračních a vyhlazovacích táborů. Konce války se z nich dožil jen zlomek. Přímo v Terezíně zemřelo na 35 tisíc lidí.

Od konce dubna 1945 se navíc vedle nacistických věznitelů objevil další smrtonosný nepřítel – epidemie skvrnitého tyfu.

Čtěte také

V důsledku tyfové epidemie je konec Terezína ve vzpomínkách pamětníků velice rozmanitý,“ popisuje dokumentarista Adam Drda.

„Lidi, kteří byli zdraví, vzpomínají na to, jak se radovali a slavili. Ale je to spíš ojedinělé. Spousta lidí naopak vzpomíná na to, že byli nemocní, bylo jim špatně a neprožívali žádnou euforickou radost.“

Svůj podíl na tom má i to, za jakých podmínek se vraceli zpátky domů. Někteří neuposlechli, že mají kvůli tyfové epidemii zůstat, a ve chvíli, kdy se Terezín otevřel, utekli. Jiní naopak zůstali v karanténě. A mnozí se po osvobození neměli kam vrátit.

Jak na tyfovou epidemii v Terezíně vzpomínají ti, kteří ji tam zažili? Jakou úlohu při osvobození ghetta a následném boji se zákeřnou nemocí sehráli židovští a čeští lékaři? Poslechněte si nový díl podcastu Hlasy paměti s Lucií Korcovou a Adamem Drdou.

Celý pořad najedete v audiozáznamu. Nová epizoda vychází každých 14 dní. Přihlaste se k odběru, ať vám neuteče žádný díl!

Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

    Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

    jak_klara_obratila_na web.jpg

    Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

    Koupit

    Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.