Přijímání ukrajinských Romů naráží na neřešenou situaci těch českých, míní ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Faltová

6. květen 2022

Ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová přiznává, že je po dlouhé době hrdá na Česko a pozitivní přijetí uprchlíků z Ukrajiny. Zda se s touto migrační vlnou změní obecný pohled tuzemských občanů na běžence, si ale jistá není: „Pevně doufám, že se to promění a Ukrajinci českou společnost víc otevřou diverzitě. A postupně posunou pohled na migraci v tom, že může přinášet příležitosti a pozitivní věci. Zatím tam nejsme.“

Kdybychom nicméně na toto téma diskutovali před půl rokem, nemyslela by si, že je Česká republika schopná této solidarity jak v politickém, tak společenském nastavení. „Teď pociťuji hrdost a trošku se zatajeným dechem doufám, že to vydrží,“ říká v pořadu Osobnost Plus.

Pociťuji hrdost a se zatajeným dechem doufám, že to vydrží.
Magda Faltová

Velkým problémem je v kontextu uprchlické vlny před ruskou agresí situace romských běženců, upozorňuje odbornice na migraci. „To je v tuto chvíli velká bolest celého přijímacího systému,“ soudí.

Čtěte také

Vůči romským uprchlíkům je diskriminace jasně patrná a naráží na dlouhodobě neřešenou, nebo špatně řešenou situaci českých Romů, podotýká Faltová.

„Přijetí ze strany české veřejnosti je prostě špatné a vždy se to v těchto krizových situacích projeví.“

Ačkoliv pevně doufá, že alespoň pro část z potřebných Romů se v rámci systému najde ubytování, reálnou vidí spíš variantu přesunu směrem na Západ či návrat na Ukrajinu.

Poslechněte si celý audiozáznam Osobnosti Plus Lucie Vopálenské.

Související