Přibývá anomálií. Změny teplot i charakteru počasí jsou daleko výraznější, tvrdí Taťána Míková

6. leden 2019

Jak se měnily televizní předpovědi počasí? A jakou můžeme očekávat zimu? Hostem Studia Leonardo byla meteoroložka Taťána Míková.

„Snažíme se v předpovědích hodně vysvětlovat. Pojmy, které nejsou srozumitelné, se snažíme dostat do vysílání tak, že jim porozumí pokud možno každý,“ popsala meteoroložka známá z televizní obrazovky.

Podle ní je třeba divákům problém vysvětlit. „O to vše se snažíme v předpovědi počasí. A herci, kteří také někdy moderují počasí, tohle asi udělat nemůžou.“

V počátcích nové etapy meteorologických předpovědí se čeští experti inspirovali v zahraničí, ale museli hlavně využít zdroje, které už existovaly.

Pokud jde o oxidy síry, tak se ovzduší jednoznačně zlepšilo, odsíření je znát. Spíš je problém s polétavým prachem, který zatím překračuje emisní limity. Ale větrné zimy posledních let jsou důležité v tom, že se vzduch vyčistí právě od polétavého prachu.
Taťána Míková

„Museli jsme vyjít s daty, která v té době měl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v digitální podobě a která se dala skutečně z počítače přímo vysílat.“

Asi největší změnou pro televizní předpovědi počasí bylo spuštění zpravodajského kanálu České televize. „Tím jsme téměř skokově začali trávit v práci víc času a rozšířili jsme redakci.“

Skleníkových plynů v atmosféře je o třetinu víc, než bylo v předindustriální éře

„S daleko větší frekvencí se vyskytují dny, kdy se v počasí dějí anomálie. Pokud ráno není nejnižší teplota a nestoupá během dne, ale postupně se ochlazuje a teplota klesá, tak to není úplně běžné. A tyto situace se stávají čím dál častěji.“

Změny teplot i charakteru počasí ze dne na den jsou v posledních letech daleko výraznější, než bývaly dřív. Takže se opravdu může stát, že se ze dne na den posuneme rovnou ze zimy do léta a pak zase z teplého podzimu rovnou do zimy.
Taťána Míková

Hlavním zdrojem dat je Český hydrometeorologický ústav, ale i Evropské centrum pro krátkodobou a střednědobou předpověď v Reddingu ve Velké Británii. „Pro nejbližší hodiny je třeba znát i vývoj oblačnosti na družicových záběrech, což máme právě k dispozici z ČHMÚ.“

„První předpovědi z října docela překvapivě tvrdily, že nápor zimního počasí bude v pozdějších zimních měsících. Ochlazení, které přichází teď, by napovídalo, že tato předpověď může vyjít.“

Také se v předpovědích hovořilo o relativně vlhké zimě ve střední Evropě. „To by prosinec určitě potvrzoval, protože byl srážkově nadprůměrný.“

Jaká bude zima? Teploty by se na horách měly udržovat celý leden pod nulou, v nížinách by měly přes den spíš jít nad nulu. Můžeme čekat, že ráz zimy nebude vybočovat z dlouhodobých průměrů.
Taťána Míková

Meteoroložka věří, že už není sporu, že se klima mění. „Historicky se vždy proměňovalo... V odborné veřejnosti převládá názor, že nárůst množství skleníkových plynů v atmosféře nemůže zůstat bez odezvy. Dnes je jich o třetinu víc, než bylo v předindustriální éře.“

„A když je skleníkových plynů v atmosféře víc, tak si atmosféra zachytí víc energie a je vždy jen otázkou, jak ji vybije,“ shrnula Taťána Míková

Co je to pocitová teplota? A co nám o počasí říká teorie přechodových pásů? Poslechněte si celé Studio Leonardo!

autoři: Josef Kluge , oci
Spustit audio

Související