Přibude jalových zápasů, ale bude na dárky národním svazům, říká expert o rozšířeném šampionátu FIFA

20. leden 2017

Fotbalový svět rozděluje názor na novou podobu světového šampionátu. Na návrh prezidenta Mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianniho Infantina by se od roku 2026 mělo šampionátu účastnit 48 týmů namísto 32. Zajistí tato změna vyšší příjmy z mistrovství světa? Sníží kvalitu fotbalu a odradí fanoušky od této hry?

„Nový formát bude mít svá pozitiva i negativa. Domníváme se ale, že pozitiva určitě převáží,“ uvedl v pořadu Pro a proti generální sekretář Fotbalové asociace České republiky Rudolf Řepka.

Podle něj jde především o propagaci fotbalu. „Více zemí se zapojí do hry, čímž dojde k propagaci a větší vážnosti fotbalu v těchto zemích. Když si uvědomíme, že Evropa dnes nasazuje 13 týmů, do budoucna to bude 16, tak se určitě shodneme, že 16 kvalitních týmů Evropa najde.“

Najít v Africe nebo Asii po osmi velmi kvalitních týmech, může být problém, uznává fotbalový funkcionář.

„Infantino byl zvolen prezidentem FIFA především proto, že předložil jasný koncept, jak asociaci reformovat. Jednou z reforem bylo rozšíření šampionátu. Jestliže byl zvolen, tak předpokládám, že byl zvolen i kvůli myšlenkám jako je rozšíření,“ soudí Řepka.

Ten připouští, že důležité je i finanční hledisko. „Každá účastnická země na šampionátu obdrží nějaké finance, a další asociace, když se mistrovství světa bude dařit, dostanou ze solidárního režimu také nějaký příspěvek. Nevím, když se tady bavíme o korupci a šampionátu, jak to může znamenat další záležitosti,“ vyjádřil své stanovisko funkcionář.


Rozšíření šampionátu je jednou z cest, jak získat peníze, a já v tom nevidím jakýkoli problém. Jestliže všechno bude fungovat, fotbal bude populárnější a národní asociace dostanou finance… Pro jednotlivé hráče či týmy se nic nezmění. Odehrají maximálně 7 utkání, což je stejný počet jako v současné chvíli... Akorát v globále se změní to, že se odehraje o 16 zápasů více. Takže v tomto směru je formát velmi dobrý. Rudolf Řepka

Provozovatel fotbalového serveru Plejer.cz Petr Nosálek je přesvědčen, že kvalita šampionátu utrpí a to zásadně.


Mně se ten formát prostě nelíbí… Lichý počet účastníků ve skupinách, to jest tři zápasy, znamená, že vždy jeden tým bude bezmocně čekat na to, jak dopadne poslední zápas... Víme, že se dříve děly věci jako památný ostudný zápas mezi Německem a Rakouskem, kdy tihle dva soupeři přesně ukopali výsledek 1:0 pro Německo, který oběma stačil k postupu, a chudáci Alžířané ostrouhali a jeli domů. To hrozí zase. Petr Nosálek

„Zájem zemí bude mnohem větší, a budou větší i příjmy, ale bude velmi rozředěna sportovní kvalita šampionátu. Přibude jalových zápasů,“ předpověděl publicista. „Takže v tomto rozšířeném formátu si lze představit takové dvojice jako Panama-Uzbekistán nebo Nový Zéland-Bolívie. Já se ptám: koho kromě fanoušků v těch zemích budou takové zápasy zajímat?“

Novinář připomněl i korupční kauzu FIFA, která je stále ještě předmětem vyšetřování. „V současné době by pan Infantino měl vzít do ruky koště a začít zametat před vlastním prahem, protože po tom obřím skandálu, který se táhne od května 2015, má FIFA co dělat především s vlastní reputací.“

Nosálek upozornil, že si šéf FIFA byl moc vědom, proč šampionát rozšiřuje. „FIFA má 211 členů, často jsou to jen skaliska v Karibiku, jestliže každé toto skalisko má stejné hlasovací právo jako například Německo, Anglie nebo Francie, tedy fotbalově vyspělé země, pak je velmi snadné si zajistit přízeň těchto malých zemí, už s ohledem na příští volební období. To má pro mě trošku etické zádrhele.“

Publicista objasnil rozdělování peněz v asociaci. „Infantino měl ve svém volebním manifestu nejen rozšíření šampionátu, ale také příslib, že každý národní svaz dostane balík pěti milionu dolarů ročně.“

„Pan Infantino tvrdí, že nechce sahat do rezerv, a musí tedy vygenerovat nějakou částku, aby splnil svůj slib národním svazům... Podle interní zprávy dostane při rozšíření šampionátu o miliardu dolarů více, čistý zisk bude 640 milionů dolarů, které se mu budou hodit na rozdávání v podobě dárků pro národní svazy,“ shrnul motivaci k rozšíření fotbalového mistrovství Petr Nosálek.

autoři: ves , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.