Při pohřbu Stalina byly ušlapány stovky, možná tisíce lidí

22. březen 2023

Dobový tisk psal o rozloučení s „největším přítelem a milovaným učitelem celého lidstva“. Také o „nezměrné bolesti v srdci“ nebo o poctě „největšímu géniovi naší epochy“. Na pražském Václavském náměstí se sešlo na hlavní tryzně kolem 360 tisíc lidí. Proč? Bylo 9. března 1953 a den pohřbu sovětského diktátora Josifa Stalina. Během jeho vlády zahynuly desítky milionů lidí, to tehdy ještě ale neměl nikdo vědět.

Při pohřbu v Moskvě podle tehdejších oficiální informací zemřelo během tlačenice asi sto lidí. Někteří pamětníci mluvili o tisících. Do centra se totiž nahrnulo takové množství lidí, které se do vyhrazeného prostoru nikdy nemohlo vejít.

Čtěte také

Úřady nepochopitelně ale pevně uzavřely trasu podél hlavních ulic, zablokovaly boční uličky vojenskými nákladními vozy a nikomu nedovolily, aby postupoval po stranách. Zezadu se tak hrnuli další a další lidé…

Smuteční projevy přednesli předseda Rady ministrů SSSR Georgij Malenkov a jeho první náměstkové, obávaný šéf ministerstva vnitra Lavrentij Berija a Vlačeslav Molotov. Československou delegaci vedl prezident Klement Gottwald, a to v doprovodu ministra národní bezpečnosti Karola Bacílka a ministra národní obrany Alexeje Čepičky.

Tři dny po návratu z Moskvy Gottwald zemřel. Oběma diktátorům se věnujeme v repríze pořadu Pavla Hlavatého. Na webu jen do 22. dubna 2023.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související