Při korunovaci Karla III. nezůstane jedno oko suché. Také se budu dívat, prozrazuje bývalý diplomat Žantovský

10. duben 2023

„Určitě jsem se diplomatem nenarodil a nejsem ani pro to povolání nejlíp vybavený. Protože mám, jak spousta lidí ví, poměrně ostrý jazyk a někdy i velkou hubu. A to nejsou zrovna dobré předpoklady,“ říká s lehkou nadsázkou dlouholetý diplomat Michael Žantovský, současný šéf Knihovny Václava Havla. To, že ale v diplomacii vydržel několik let, přičítá právě svému stylu. „K diplomacii jsem totiž přistupoval, troufám si říct, trošku originálně.“

„Byl jsem možná výřečnější, možná asertivnější, než tomu u diplomatů bývá. Tím jsem si možná taky jaksi získával body v diplomatickém prostředí, které je vysoce konkurenční. V Londýně nebo ve Washingtonu je nějakých 190 velvyslanců a všichni se rvou o pozornost vlády, u které jsou akreditováni. A v tom mě ten jazýček možná někdy byl ku pomoci,“ dodává v pořadu Hovory.

Čtěte také

I Michael Žantovský, který byl roky velvyslancem ve Velké Británii, se těší na 6. května, kdy bude korunovaný nový král Karel III. „Určitě to budu sledovat a bude mne zajímat, jak to proběhne. Ale nepochybuji, že proběhne velkolepě. Protože nikdo neumí dělat pompu a velkolepost tak dobře jako Britové. A už jenom ta podívaná je krásný zážitek.“

„Bude to úžasná velkolepá show se vším všudy – s pochodováním, uniformami, s hudbou duchovní i světskou, se všemi náležitostmi, které k tomu patří. Jedno oko nezůstane suché.“

Monarchie je úžasný vynález

To, proč nás i v 21. století baví sledovat monarchii, královny, krále i prince, si Žantovský vysvětluje jako novodobou pohádku. „Je to jen jiná podoba pohádky v moderním hávu a v demokratickém stylu dnešního světa a Evropy.“

Čtěte také

„Pokud jde o tu pohádkovost, tak není nic, co by se tomu mohlo vyrovnat. A má to i hlubší smysl. Osobně pokládám britskou monarchii za úžasný vynález,“ nastiňuje.

„Na vrcholu politické pyramidy vždy musí někdo stát – a říkáme tomu hlava státu, ať je to prezident, král, v některých zemích naštěstí dál od nás to může být diktátor apod. V demokracii je přirozené, že i ta hlava státu se stává předmětem debat, kontroverzí, diskuse. Někdo ji má rád, někdo na ni útočí. Svádíme na ní všechno možné a ona také často za všechno možné občas i může.“

Čtěte také

„Zatímco v britské monarchii stojí nad celou politickou pyramidou hlava státu, která nic nerozhoduje, za nic nemůže, nikdo ji nemůže nic vyčítat,“ dodává s tím, že jako o nejmocnější ženě světa se přece vždy mluvilo o Alžbětě II.

„A v tom je právě jádro tajemství – můžeme si myslet, že Alžběta II. měla velký vliv, ale nikdo nevíme, jak ho uplatňovala. Protože z tradice a ústavního postavení britského panovníka se o tom, co si říká v každotýdenních setkáních s premiérem nebo s jinými hlavami státu, se neví nikdy nic,“ naznačuje Žantovský.

Celé Hovory, ve kterých Žantovský představí i svou novou beletrii nazvanou S prominutím řečeno, najdete v audiozáznamu pořadu, ptá se Naděžda Hávová.

autoři: Naděžda Hávová , lup
Spustit audio

Související