Při korunovaci Karla III. nezůstane jedno oko suché. Také se budu dívat, prozrazuje bývalý diplomat Žantovský
„Určitě jsem se diplomatem nenarodil a nejsem ani pro to povolání nejlíp vybavený. Protože mám, jak spousta lidí ví, poměrně ostrý jazyk a někdy i velkou hubu. A to nejsou zrovna dobré předpoklady,“ říká s lehkou nadsázkou dlouholetý diplomat Michael Žantovský, současný šéf Knihovny Václava Havla. To, že ale v diplomacii vydržel několik let, přičítá právě svému stylu. „K diplomacii jsem totiž přistupoval, troufám si říct, trošku originálně.“
„Byl jsem možná výřečnější, možná asertivnější, než tomu u diplomatů bývá. Tím jsem si možná taky jaksi získával body v diplomatickém prostředí, které je vysoce konkurenční. V Londýně nebo ve Washingtonu je nějakých 190 velvyslanců a všichni se rvou o pozornost vlády, u které jsou akreditováni. A v tom mě ten jazýček možná někdy byl ku pomoci,“ dodává v pořadu Hovory.
Čtěte také
I Michael Žantovský, který byl roky velvyslancem ve Velké Británii, se těší na 6. května, kdy bude korunovaný nový král Karel III. „Určitě to budu sledovat a bude mne zajímat, jak to proběhne. Ale nepochybuji, že proběhne velkolepě. Protože nikdo neumí dělat pompu a velkolepost tak dobře jako Britové. A už jenom ta podívaná je krásný zážitek.“
„Bude to úžasná velkolepá show se vším všudy – s pochodováním, uniformami, s hudbou duchovní i světskou, se všemi náležitostmi, které k tomu patří. Jedno oko nezůstane suché.“
Monarchie je úžasný vynález
To, proč nás i v 21. století baví sledovat monarchii, královny, krále i prince, si Žantovský vysvětluje jako novodobou pohádku. „Je to jen jiná podoba pohádky v moderním hávu a v demokratickém stylu dnešního světa a Evropy.“
Čtěte také
„Pokud jde o tu pohádkovost, tak není nic, co by se tomu mohlo vyrovnat. A má to i hlubší smysl. Osobně pokládám britskou monarchii za úžasný vynález,“ nastiňuje.
„Na vrcholu politické pyramidy vždy musí někdo stát – a říkáme tomu hlava státu, ať je to prezident, král, v některých zemích naštěstí dál od nás to může být diktátor apod. V demokracii je přirozené, že i ta hlava státu se stává předmětem debat, kontroverzí, diskuse. Někdo ji má rád, někdo na ni útočí. Svádíme na ní všechno možné a ona také často za všechno možné občas i může.“
Čtěte také
„Zatímco v britské monarchii stojí nad celou politickou pyramidou hlava státu, která nic nerozhoduje, za nic nemůže, nikdo ji nemůže nic vyčítat,“ dodává s tím, že jako o nejmocnější ženě světa se přece vždy mluvilo o Alžbětě II.
„A v tom je právě jádro tajemství – můžeme si myslet, že Alžběta II. měla velký vliv, ale nikdo nevíme, jak ho uplatňovala. Protože z tradice a ústavního postavení britského panovníka se o tom, co si říká v každotýdenních setkáních s premiérem nebo s jinými hlavami státu, se neví nikdy nic,“ naznačuje Žantovský.
Celé Hovory, ve kterých Žantovský představí i svou novou beletrii nazvanou S prominutím řečeno, najdete v audiozáznamu pořadu, ptá se Naděžda Hávová.
Související
-
Britský král Karel III. Jeho dětství bylo spíš krušné
Král Karel III. se narodil 14. listopadu 1948. Jeho dětství bylo spíše krušné, nikdo se s ním nemazlil. Jaký je nový britský král, co ho nejvíc baví?
-
Publicistka Cápová: Karel III. chce významně zeštíhlit královskou rodinu. Britové to uvítají
„Charles, tedy Karel III. má samozřejmě strašně těžkou pozici. Alžběta byla nade vším chápáním pro mnoho lidí už jenom tím, jak byla dlouhověká,“ říká publicistka Cápová.
-
Filip Nerad: Čemu bude vládnout Karel III.?
Královna je mrtva, ať žije král! Nikde jinde se nehodí toto zvolání lépe než v dnešní Británii. Zármutek z odchodu oblíbené a uznávané panovnice asi ještě chvíli potrvá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka