Prezident žádné veto ministrů nemá. Pokud se jím ohání, je to jazyk vyloženě protiústavní, míní Žantovský

29. listopad 2021

Prezident Miloš Zeman jmenoval nového premiéra Petra Fialu (ODS) a chce postupně mluvit s jeho kandidáty na ministry. Termín si sám vytyčil do 13. prosince, podle Michaela Žantovského, šéfa Knihovny Václava Havla, ale potřebujeme novou vládu co nejdřív. „Mohla být jmenována dříve, ale i později. Z hlediska ústavněprávního to není lhůtované. Ani v Německu ještě nemají vládu, i tam mají covid a volby se tam konaly dřív než u nás,“ brání Zemana ústavní právník Zdeněk Koudelka.

Žantovský ovšem považuje předpokládaný nástup nového kabinetu v polovině prosince za skandálně opožděný:

Čtěte také

„Nežijeme v Německu, máme vlastní ústavní systém, hoří nám střecha nad hlavou – a v této situaci trvá jmenování vlády dva a půl měsíce. To je strašlivě nezodpovědné a není k tomu žádný ústavní či jiný důvod.“

„Záleží na prezidentu republiky,“ připomíná Koudelka. „Já sedím v Brně a tady žádná střecha nehoří. Lhůta se nemůže počítat od voleb, ale od podání demise staré vlády, která to nezdržovala. Takže hovoříme zatím o lhůtě jednoho měsíce.“

Záleží na prezidentu republiky. Já sedím v Brně a tady žádná střecha nehoří.
Zdeněk Koudelka

Žantovský souhlasí, že platí datum demise vlády. „Samotná lhůta pro svolání sněmovny je jen na prezidentovi, který ale ze svého nemocničního lože a s velmi spokojeným úsměvem při podpisu dokumentu řekl, že svolal poslance na poslední možný den. To je jeho právo, stejně jako se setkat s kandidáty na ministry.“

Ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský

„Ale Ústava říká, že prezident jmenuje ministry na návrh premiéra, nic o tom, že je bude z něčeho zkoušet nebo posuzovat jejich kompetence. A už vůbec Ústava nemluví o vetu, přes které nejede vlak. Prezident žádné veto nemá, a pokud se jím ohání, je to jazyk vyloženě protiústavní,“ tvrdí Žantovský.

Prezident dal totiž opakovaně najevo, že k jednomu kandidátovi na ministra má výhrady a jmenovat ho odmítá. Podle odhadů by mohlo jít o navrženého šéfa diplomacie Jana Lipavského (Piráti).

Koudelka: Zodpovědnost znamená svobodu

Ústavodárce chtěl, aby vláda stála na dvou pilířích: jmenování od hlavy státu a na důvěře Poslanecké sněmovny, odmítá kritiku na hlavu prezidenta Koudelka a dodává:

Čtěte také

„Svolání sněmovny na poslední den lhůty je správný postup. Neumím si představit, že by se poslanci sešli dřív, než rozhodl Nejvyšší správní soud o volebních stížnostech.“

„Prezident je za jmenování vlády odpovědný před Ústavním soudem, který ho může zbavit funkce,“ upozorňuje právník. „I za jmenování vlády může být žalován Senátem. Pokud je někdo za něco odpovědný, musí mít svobodu rozhodnutí. A nikde v Ústavě není psáno, že předseda vlády odpovídá za jmenování ministrů.“

Pokud je někdo za něco odpovědný, musí mít svobodu rozhodnutí. A v Ústavě není psáno, že předseda vlády odpovídá za jmenování ministrů.
Zdeněk Koudelka

Žantovský je však přesvědčen, že dikce Ústavy je zde jasná:

„Prezident jmenuje na návrh premiéra. Takže ne že prezident rozhodne o jmenování na návrh premiéra, ale jmenuje, když premiér navrhne. Má zde ale pravomoc notáře a rozhoduje o tom, jestli je kandidát způsobilý funkci vykonávat z formálních důvodů.“

Advokát Zdeněk Koudelka.

Právník se ale odvolává na analogii s jinou ústavní formulací. „Prezident jmenuje prezidenta a viceprezidenta Národního kontrolního úřadu na návrh sněmovny. Stejná formulace je u jmenování člena vlády na návrh předsedy vlády. A v parlamentní demokracii musí být vláda jmenována hlavou státu,“ opakuje Zdeněk Koudelka.

Těžko v naší epidemické situaci zdůvodnit, proč jmenování funkční vlády trvá dva měsíce.
Michael Žantovský

„Prezident Havel jmenoval vládu premiéra Zemana v roce 1998, stejně postupoval v případě vlády Vladimíra Špidly a Václava Klause. A nikdy mu to netrvalo déle něž měsíc. Takže těžko v naší epidemické situaci zdůvodnit, proč jmenování funkční vlády trvá dva měsíce. Lidé mají krátkou paměť, ale v roce 1998 Miloš Zeman uplatňoval úplně stejný názor, jaký teď uplatňuji já,“ připomíná Michael Žantovský.

Jak mohou výhrady prezidenta Zemana k jednomu z ministerských kandidátů ještě více zpozdit jmenování nové vlády? Poslechněte si celou debatu, ptá se Karolína Koubová.

autoři: Karolína Koubová , oci
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.