Prezident Trump o Jeruzalémě neřekl nic nového, měl to ale udělat citlivěji, myslí si exministr kultury

Jeruzalém
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jeruzalém

Hosty debaty Vertikály byli analytička Irena Kalhousová, expertka na Blízký východ a Daniel Herman, exministr kultury a znalec poměrů v dnešním Izraeli. Diskutovalo se například o tom, proč vzbudilo tolik pozornosti rozhodnutí Trumpovy administrativy uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele a přesunout tam americkou ambasádu.

Debata naznačila, proč je toto téma velmi citlivé a jaké jsou historické i aktuální souvislosti. A řeč přišla i na unikátní postavení České republiky v rámci Evropské unie, pokud jde o vztah k Izraeli.

O přestěhování velvyslanectví do Jeruzaléma rozhodl americký Kongres už v roce 1995. Více než dvacet let se ale věc odsouvala a diskutovala. Prezident Trump tedy vlastně jen zopakoval rozhodnutí a do celé diskuse tak vstoupil pro něj typickým, méně diplomatickým způsobem.

Trumpovo nedávné oznámení uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele tedy podle exministra kultury Daniela Hermanna není bleskem z čistého nebe. „Je ale třeba velmi citlivě zvažovat výroky i kroky. A mám pocit, že ta citlivost tam ze strany prezidenta Trumpa úplně nebyla,“ myslí si Hermann.