Prezident si vyřizoval účty a zval na soukromý večírek. Nebyla to oslava hodná republiky, kritizuje senátor Fischer

29. říjen 2019

Prezident Miloš Zeman na oslavy vzniku Československa nepozval své politické a názorové oponenty. V rozhovoru na TV Barrandov to vysvětlil tím, že jde o „lidi, kteří nemají příliš vlídný vztah k tomuto státnímu svátku a osobě prezidenta, a tak jim nebudu působit duchovní trauma, že by tam museli trpět.“

„Prezident republiky má mít přesah mimo svou voličskou základnu. Ale u Miloše Zemana vidíme, že včera pokračoval v politickém boji, jako by si chtěl vyřizovat účty a zval na soukromý večírek. Toto nebyla státní oslava hodná republiky, kde se máme setkávat napříč politickými názory,“ míní nezávislý senátor Pavel Fischer.

Čtěte také

Někdejší Zemanův protikandidát z poslední prezidentské volby pozvánku na Pražský hrad nedostal. Pokud by ji obdržel, na oslavy by prý přišel.

„Prezidenta Zemana považuji za svého prezidenta, je to nejvyšší ústavní činitel a regulérně vyhrál. Můžeme mít jiné politické názory a v řadě věcí s ním budu ostře diskutovat, ale respektuji jeho ústavní roli. Proto nechápu, že boří ústavní systém a kádruje lidi podle toho, jaký mají vztah ke státnímu svátku nebo k prezidentovi,“ podotýká senátor.

Fischer připomíná Zemanova slova, která pronesl na začátku svého druhého funkčního období, že chce být pokornější, méně arogantní a vstřícnější vůči lidem, kteří mají jiné názory: „Nenaplňuje ani své vlastní závazky, které veřejně dal. To je vážná věc.“ 

Veřejné ceremonie jsou nezastupitelné, prezident na nich má možnost říct něco k budoucnosti. Prezident republiky se ale zabýval minulostí, mluvil o závisti a nic do budoucna nenabídl.
Pavel Fischer

Svátek nás všech

Poslankyni Kateřině Valachové (ČSSD) také vadí, že se prezidentovy politické spory až příliš promítají do oslav vzniku republiky.

Nelíbí se jí ani prezidentovo vysvětlení, proč nepozval některé ústavní činitele, včetně dvou místopředsedů Poslanecké sněmovny.

Čtěte také

„Z hlediska vzájemné úcty mezi prezidentem a Sněmovnou pozváni být měli. Bez ohledu na politickou příslušnost,“ zdůrazňuje s tím, že prezident by měl být velkorysejší.

Valachová oceňuje, že Fischer by případné pozvání na Hrad přijal: „Slyším od řady lidí, kteří pozváni nebyli nebo nebývají, že by stejně nepřišli. Jejich postoj není fér, protože buďto uznávám 28. říjen jako svátek nás všech a je mi ctí být ve Vladislavském sále, nebo ne.“

Je úplně jedno, jakou formu zvolí úřadující prezident. To, jakým státním svátkem 28. říjen je, určujeme my. Já, Pavel Fischer a 10 milionů občanů této země. Spíše než o závisti a zlobě bychom měli mluvit o tom, co se nám podařilo.
Kateřina Valachová

autoři: Veronika Sedláčková , ert
Spustit audio

Související