Prezident Bush chce zvýšit výdaje na obranu

24. leden 2002

V projevu ve Washingtonu - před shromážděním armádních důstojníků - prohlásil americký prezident George Bush, že brzy požádá Kongres o zásadní zvýšení výdajů na obranu v příštím fiskálním roce.

Můj návrh rozpočtu na rok 2003 požaduje zvýšení obranných výdajů o více než 48 miliard dolarů. Bude to největší zvýšení vojenského rozpočtu za 20 let," prohlásil prezident Bush a pokračoval:

"Naší nejvyšší prioritou je armáda. Požadavek chránit občany je povoláním vojáků a úkolem naší armády a bude to také hlavní priorita rozpočtu, který předložím Kongresu Spojených států," oznámil prezident Bush.

Jeho návrh předčil očekávání i mnoha vojenských odborníků. Umožní tak dalekosáhlou reformu americké armády, kterou Bush sliboval už ve své předvolební kampani, ale která byla zastavena ještě před událostmi 11. září.

George Bush oznámil, že kromě raketové obrany chce zvýšené výdaje věnovat zejména na rozvoj přesných zbraňových systémů, automaticky řízených letadel a nejvyspělejší techniky pro pozemní síly, které sehrály rozhodující úlohu v nedávných bojích v Afgánistánu.

Válka s terorismem tak nadále zůstává hlavním cílem americké politiky a jak poznamenal prezident Bush, "ať to bude trvat jakkoli dlouho a cokoli to bude stát, tento trpělivý a odhodlaný národ zvítězí v první válce 21. století." Političtí pozorovatelé k tomu dodávají, že samotný přírůstek amerického obranného rozpočtu bude vyšší než celý obranný rozpočet Ruska a Číny dohromady. I prezident Bush si uvědomuje, že jeho požadavek vyvolá v rozpočtu Spojených států určité napětí, ale nehodlá šetřit pokud jde o obranu a bezpečnost země. "Aby nedošlo k žádnému nedorozumění," poznamenal ještě prezident Bush, "základním závazkem vlády musí být bezpečnost země."

Někteří představitelé Demokratů v Kongresu už naznačili, že požadavek prezidenta je možná příliš vysoký, ale jednoznačně zatím jeho návrh neodmítli. Po událostech 11. září totiž i zástupci opozice vždy zdůrazňovali, že stojí na straně prezidenta pokud jde o vedení války proti terorismu.

Debata o rozpočtu však znovu oživila skutečnost, že prezident Bush prosazuje snižování daní i přes námitky Demokratů a přesto, že nynější státní rozpočet skončí pravděpodobně dalším obrovským schodkem vzhledem ke zpomalení tempa růstu americké ekonomiky.

ČRo 6 / RSE

24. ledna 2002

rse@cro.cz

autor: Jan Bednář
Spustit audio