Přemysl Čech: Eurodotace čerpáme vzorně! - Tedy jen některé.

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Eurodotace. Ilustrační foto

Tak prý v Česku špatně čerpáme eurodotace. No to se mi nějak nezdá. Nedávno jsem byl na výletě a získal jsem úplně opačný dojem. Turistická cesta mě dovedla k nádherné mapě. Nebyl to žádný plastový šunt, byla ručně vypalovaná, nádherně vyřezávaná. Vedle ní byl přístřešek, taky moc hezky vyvedený. Štítek na mapě říkal, že vše bylo pořízeno z prostředků Evropské unie.

Popošel jsem sotva padesát metrů a hle! Opět mapa! Podobně propracovaná, vedle ní nádherné úvaziště pro koně a na mapě stejný unijní štítek! Tady jsme eurodotace čerpali poctivě – dokonce bych řekl, dvakrát víc, než bylo nutné.

Šel jsem dál kolem penzionu s velkou cedulí odkazující na unijní peníze. Bohužel byl zavřený. Proč by si jeho provozovatel lámal hlavu s nějakými evropskými pravidly, když není kšeft a mít penzion otevřený se mu nevyplatí. Naštěstí měli otevřeno v hotelu kousek dál, který spolkl z evropských peněz 30 milionů korun. Veřejné poslání tu naplňují tím, že jednou za týden otevřou zdejší wellness postiženým dětem. Taky vzorné čerpání evropských peněz, můžeme si odškrtnout. Že tenhle systém deformuje podnikatelské a konkurenční prostředí – koho to zajímá?

To ministryně pro místní rozvoj hlásí úplně jiná čísla. Vloni nedočerpalo Česko z evropských peněz 10 miliard korun. Celkem se v Unii nestihlo utratit 16 miliard. Na Česko tak padá největší část této ztráty a je absolutně nejhorší zemí v celé Unii. Ovšem letos můžeme skóre ještě vylepšit. Hrozí, že naše země přijde skoro o 25 miliard korun. Nedaří se čerpat peníze na životní prostředí, ani na jednu z vládních priorit jako jsou výzkum a inovace a zcela nejnověji to vypadá, že nestihneme proinvestovat ani peníze na modernizaci železnic.

Ministryně vidí důvody neradostné bilance celkem jasně: „Pořád se jevilo, že je hodně času, a on ten čas nebyl.“ Pak se prý taky špatně kontrolovalo a nedařilo se zadávat veřejné zakázky. Trochu uklidňujícím dojmem působí zpráva, že známky korupce se nacházely spíš jen na regionální a místní úrovni. Možná by si paní ministryně měla taky vyrazit na výlet po vlastech českých, aby na vlastní oči viděla, kam evropské peníze jdou. Často zbytečně, bez užitku pro veřejnost končí v soukromých kapsách. Jen proto, že si o ně žadatelé umějí správně říct a jsou schopni formálně zdůvodnit jejich vynaložení. Případně je ještě podpořit nějakým tím všimným. Zprostředkováním evropských dotací se velmi slušně živí i řada specializovaných agentur, které oprávněnost a veřejná potřeba konkrétních projektů už vůbec nezajímá. Ale na velké a skutečně potřebné projekty peníze získávat neumíme. Možná proto, že je mají vyřizovat státní úředníci, pro které je to jen nepříjemná práce.

A tak se těším, že až příště půjdu na výlet, posedím u turistické odpočívky, pak mrknu na koňskou mapu a vzápětí do třetice spočinu u nové zastávky pro cykloturisty. Evropské peníze je přece třeba čerpat!