Premiér bude slaboch, když Blažka neodvolá, říká pirát Peksa. K odvolání ministra nemá důvod, oponuje poslanec ODS Haas

22. srpen 2023

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se omluvil za setkání s lobbistou Martinem Nejedlým. Předsedové koaličních stran ale požadují vysvětlení celé věci. „Udělal chybu a omluvil se. Určitě rezignovat nemá. Patří k nejlepším ministrům vlády,“ míní poslanec Karel Haas (ODS). „Kdyby to byl jeden případ, asi by to dávalo smysl. Ale pokud systematicky lže, v kontextu jeho předchozích skandálů a problémů by už opravdu měl skončit,“ říká europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti).

Ministr Blažek strávil s poradcem exprezidenta Nejedlým v jedné z pražských restaurací pět hodin. O setkání informoval server Seznam Zprávy. Ministr ještě před publikováním zprávy popsal na sociální síti setkání jako náhodné.

Čtěte také

„Je to politická hodnotová chyba. Věřím ale vysvětlení, že schůzka nebyla nějak plánovaná, že byla náhodná. Nemám důvod mu nevěřit, nežiji v paranoidním světě,“ zdůrazňuje Haas.

„Pokud by schůzka mezi ministrem spravedlnosti a panem Nejedlým měla být plánovaná, pak se neodehraje v restauraci, která je vytěžovaná. Nejsem Pražák, jsem z Pardubic, ale něco málo jsem si o té restauraci zjistil. Je velká, schůzka probíhala na veřejnosti. To je možná nejracionálnější argument, že pokud by se kdokoli chtěl plánovaně sejít s panem Nejedlým při jeho negativní pověsti, tak by plánovanou schůzku provedl jinak,“ naznačuje.

Peksa ale Blažkovu účast na akci jako náhodnou nevidí.

„Pokud vím, oba tam slavili Nejedlého narozeniny, což bych s nějakým velkým sebezapřením dokázal pochopit vzhledem k tomu, že se 30 let znají, protože spolu hráli volejbal za Zbrojovku Brno. Ale on tvrdí, že ho tam držela bouřka. Zažil jsem různé situace, ale že by člověk v postavení ministra nebyl schopen zavolat si služebního řidiče s autem nebo aspoň taxi, tomu nevěřím. Kdyby chtěl odejít, tak prostě odjede. Jeho vysvětlení – při vší úctě – dělá v podstatě ze všech občanů České republiky blbce,“ konstatuje europoslanec.

Haas připouští, že z Blažkova vysvětlení radost nemá. Zdůrazňuje ale, že se ministr za schůzku omluvil. „Schůzka je politickou hodnotovou chybou, na odvolání z funkce to ale není,“ opakuje poslanec ODS.

Čtěte také

Podle Peksy ale omluva Blažka nestačí. „Pokud ministr Blažek po schůzce jako první reakci vypustil ven zcela zjevnou lež, jak chcete mít v takového člověka důvěru? Má vykonávat roli ministra spravedlnosti, osoby, která je de facto garantem fungování právního státu. To prostě nemůže fungovat, teď už mu nikdo nevěří. Respektive nikdo mu nevěřil ani před tímto incidentem, ale tímto to naprosto konkrétně podtrhl,“ říká.

Haas zdůrazňuje, že je důležitější, jak pod Pavlem Blažkem funguje ministerstvo spravedlnosti, než to, s kým se kde schází.

„Snažme se v České republice nemoralizovat, nepaušalizovat, neprovádět odsuzující lidské soudy o situacích, ve kterých jsme sami nebyli. Měřme lidem v politických funkcích podle objektivních výsledků jejich práce. Tím se získává důvěryhodnost v politice. A fakta mluví úplně jasně, že ministerstvo spravedlnosti pod vedením Pavla Blažka patří k nejlepším ministerstvům v této vládě,“ míní.

Nepřeji si, aby tam tento vliv byl

Podle Peksy mohou mít kontakty ministra Blažka například s lobbistou Nejedlým vliv na fungování samotného ministerstva spravedlnosti.

Čtěte také

„Pro mě třeba na této kauze bylo dost alarmující, že je o panu Nejedlém známo, že má rozsáhlé obchodní vztahy s Ruskem. Do roku 2015 ho platila firma Lukoil a podobně. A panu Blažkovi je známo, že v roce 2013 nechal vydat Alexeje Torubarova, který chtěl požádat ČR o azyl, do Ruska s tím, že tento muž tam byl mučen. Takže mám obavy, že to může mít vliv na fungování ministerstva spravedlnosti, a nepřeji si, aby tam tento vliv byl,“ sděluje europoslanec.

Pirátská strana podle Haase vytahuje kartu Pavla Blažka v posledních třech či čtyřech měsících opakovaně.

„Vytahuje ji na základě nikoli objektivních faktů, důkazů, ale na základě domněnek, pocitů, které nijak nezlehčuji, ale nemám takovéto moralizování rád. Pavel Blažek je v politice zhruba 25 let, díky své negativní pověsti, ať zasloužené, nebo nezasloužené, je pod extrémní veřejnou kontrolou veřejnosti, médií, orgánů této země. Za čtvrt století jeho působení v politice nebyl nikdy prověřován, obviněn, obžalován ani odsouzen,“ opakuje poslanec ODS.

Čtěte také

Peksa nesouhlasí s tím, že Pirátská strana kritizuje ministra Blažka na základě domněnek.

„Viděli jsme, že si Pavel Blažek opakovaně vyžádal informace o probíhajících kauzách, které se týkaly skandálu s brněnskými městskými byty, ve kterém jsou obviněni někteří jeho kolegové z ODS i nestraníci. Bohužel ministr Blažek zcela zjevně narušuje fungování právního státu, protože pokud zasahuje do činnosti státního zastupitelství, je to přesně věc, kterou by jako ministr spravedlnosti dělat neměl. A chce-li to dělat, bohužel nemůže být ministrem,“ zdůrazňuje europoslanec Peksa.

Poslechněte si celou debatu ze záznamu. Moderuje Lukáš Matoška.

autoři: Lukáš Matoška , kbr
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.