Prehistorický import zvířat v Karibiku

2. prosinec 2011
Monitor

Archeologové objevili nové důkazy o prehistorickém importu zvířat. Na malém ostrově v Karibiku našli kosti hned pěti nepůvodních druhů.

Ostrov Carriacou je součástí souostroví Malé Antily ve východní části Karibiku. Vykopávky na zdejších nejstarších lidských sídlištích (Grand Bay a Sabazan) vydaly archeologům nejrozsáhlejší sbírku kostí nepůvodních druhů zvířat z celé oblasti. Kosti jsou staré 1000 až 1400 let a patří pěti různým savcům. Nejhojnějšími importovanými zvířaty byli hlodavci agutiové (Dasyprocta sp.) a vačice (Didelphis sp.), které se jako jediné na ostrově vyskytují i dnes. Zbývající tři druhy představují morčata (Cavia sp.), pásovci (Dasypus sp.) a prasátka pekari (Tayassu/Pecari sp.).

Všechna zvířata pocházejí z Jižní Ameriky a do Karibiku byla dovezena jako zdroj potravy. Patrně však nešlo o jídlo pro každého – malý počet kostí naznačuje, že dovezená zvířata byla potravou vysoce postavených lidí nebo že se konzumovala jen při zvláštních příležitostech. Některé z importovaných druhů již byly objeveny na jiných karibských ostrovech, ale například morčata v této oblasti zatím nebyla známá. Nález všech pěti druhů na Carriacou, který patří k nejmenším osídleným ostrovům Karibiku, byl pro archeology velkým překvapením. Svědčí o tom, že v předkolumbovských dobách byl ostrov důležitým centrem, které propojovalo sousedící ostrovy.

Zdroj: Science Daily, Journal of Biogeography

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.