Praha a sever Moravy se blíží hranici pro zpřísnění opatření, ukazují aktuální data

4. říjen 2021

Ministerstvo zdravotnictví má tento týden vyhodnotit, zda nepřitvrdí v některých protiepidemických opatřeních. Situace se horší, upozornila už v pátek hlavní hygienička Pavla Svrčinová a znovu apelovala na ohleduplnost a dodržování stávajících protiepidemických opatření. Přestože počty hospitalizovaných lidí zůstávají relativně nízké a stabilní, počty nakažených prudce rostou, potvrzují statistiky Ústavu zdravotnických informací.

Pro vyhodnocení situace hygienici a epidemiologové používají hned několik ukazatelů. Jedním z nejdůležitějších je počet hospitalizací, který se drží nad dvěma stovkami. Mezitím ale strmě rostou počty nakažených a je možné, že se tento týden dostanou přes tisíc lidí za den. Hlavní hygienička proto poukázala na to, že může dojít ke zpřísnění například v otázce testování nebo povinnosti nošení ochrany dýchacích cest všude ve vnitřních prostorách.

Ve hře je i opětovné zavedení pravidelného testování ve firmách a školách. Hranice pro zpřísnění opatření je 75 pozitivních na 100 tisíc obyvatel, žádný z krajů jí ovšem zatím nedosáhl. Pomalu se tomuto číslu blíží Praha, která měla o víkendu sedmidenní incidenci kolem 60 pozitivních na 100 tisíc obyvatel, anebo Moravskoslezský kraj.

Koronavirus mezi dětmi

Nejvíc se momentálně koronavirus šíří mezi mladými lidmi. Ve věkových kategoriích od 6 do 11 let a od 12 do 15 let se o víkendu incidence přiblížila už 90 nakaženým na 100 tisíc obyvatel. Nárůsty ale vidíme také u starších obyvatel, včetně seniorů nad 65 let.

Ti už si mohou chodit dva týdny pro třetí dávky očkování, stejně jako každý, kdo má osm měsíců po základním očkování. Z asi 7500 lidí, kteří už třetí dávku dostali, je každému čtvrtému víc než 65 let.

Očkování mezi nechráněnými seniory vázne

Naštěstí v sociálních zařízeních jsou případy nové nákazy stále velmi nízké, v září se pohybovaly v jednotkách případů. Dosud také platí, že zde prakticky vymizely těžké případy onemocnění. Za celý měsíc tkrajské hygienické stanice evidovaly pouze pět významnějších ohnisek nákazy v sociálních zařízeních.

Za jeden z nejvíc rizikových faktorů pro podzimní vývoj epidemie odborníci označují zhruba 415 tisíc lidí starších 60 let, kteří ještě neprodělali covid-19 ani nemají očkování. Jejich počet bohužel klesá jen velmi pomalu, oproti minulému týdnu je nižší pouze o dva tisíce. Přitom právě tito lidé mají často několik chronických onemocnění a jsou náchylnější k tomu mít vážnější průběh covidu-19.

autoři: Matěj Skalický , and
Spustit audio