Potravinové banky věří v lepší časy. U darovaného jídla by se měla rušit daň
Dbá Evropa dostatečně o miliony chudých, slabých a znevýhodněných lidí, kteří na našem kontinentu žijí? Na kom by měla starost o tyto lidi spočívat? Může nějak pomoct Evropská unie pomoct nebo by se měla starat každá členská země zvlášť?
V tomto týdnu mluvil v Evropském parlamentu o solidaritě se slabšími i papež František. „Je třeba podporovat adekvátní sociální prostředí, které nezpůsobuje vykořisťování lidí, ale díky možnosti pracovat jim garantuje možnost založit rodinu a vychovávat děti.“
EU podporuje nejslabší třeba skrze distribuci potravin zdarma. Potravinová banka funguje i v Litoměřicích. V minulosti dostávala podporu z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám. V příštím roce by ji v Litoměřicích rádi opět získali.
Radka Hrušková je ředitelkou potravinové banky v Litoměřicích. Díky národní potravinové sbírce jsou teď vysoké regály plné. Jde především o trvanlivé potraviny. To ale nebývá zvykem.
Potravinová banka získává jídlo pro lidi v nouzi v Ústeckém kraji od devíti velkých obchodních řetězců. „Potraviny, které získáváme, mají prošlou dobu minimální trvanlivosti. To, co se v supermarketech neprodá.“
Banka rozdává potraviny šestnácti různým organizacím, se kterými na základě smlouvy spolupracuje. „Jsou to poskytovatelé sociálních služeb, charitativní a humanitární organizace. Starají se o lidi bez domova, děti v azylových domech i klienty chráněného bydlení.“
Potraviny se rozdělují podle kalendáře. V pravidelných intervalech volá banka charitativní organizaci.
Potravinové banky teď doufají, že nastanou lepší časy a plné regály v jejich skladech už nebudou jen výsledkem mimořádných sbírek. Ministerstvo financí plánuje zrušení patnáctiprocentní daně u darovaného jídla.
Kvůli té se prodejcům nebo výrobcům často charita nevyplácela. „Připravovaná metodika nám pomůže v tom, že dárců bude více. Obchodních řetězců, živnostníků i farmářů, kteří mají přebytky.“
Potraviny se naloží do krabice a předají se terénním charitativním pracovníkům. Jídlo také rozdávají jednou týdně na Lodním náměstí v Litoměřicích. Lidí bez domova nebo v nouzi přišli asi tři desítky. Byl mezi nimi i Roman Hájek, který v Litoměřicích žije.
Teď už má střechu nad hlavou zajištěnou, protože získal práci, ale nebylo tomu tak vždycky. „Oni pomáhají tady každému. Lidi to prožívají hodně, zvlášť teď v zimě.“ Litoměřická potravinová banka rozdala loni 56 000 kilogramů jídla v hodnotě téměř 4 a půl milionu korun.
Příčiny chudoby a sociální nerovnosti jsou ve státech Evropské unie různé. Podle europoslance Jana Zahradila by proto vzhledem k evropskému rozpočtu měly členské státy EU řešit problém chudoby na lokální úrovni.
„Hlavní břemeno boje s nezaměstnaností a s chudobou bude spočívat na bedrech členských států. EU může vyvinout programy, projekty, o které se členské státy ucházejí a mohou si takto pomoci.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.