Postihujme vodáky, kteří se chovají nezodpovědně, a ne ty slušné, kteří trochu pili, žádá poslanec

6. červenec 2018

S vrcholem vodácké sezóny se opět vynořuje i otázka, jestli ke kanoi, vestě a pádlu patří i alkohol. Piráti navrhli zákon, který chce zrušit pokuty za jízdu na vodě pod vlivem alkoholu. Návrh podepsalo přes 50 poslanců z 8 stran. Vláda chce ale přijít s vlastní normou, která by dosavadní postihy zmírnila.

„Obávám se, že s novelou by stouply počty utonutí na našich řekách, které se od rok 2010 pokoušíme neustále snižovat a daří se nám to... Dikce státu, aby alkohol na vodě zakázal, je naprosto správná,“ uvedl v pořadu Pro a proti Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany.

Ten souhlasí, že do půl promile alkohol nemá takový vliv na nervový systém. „Člověk je schopen i aktivně řídit auto. Ale pokud to celé otevřeme a nedáme mantinely, tak jak lidé poznají, že ještě nebudou ohrožovat ostatní?“

„Lidé na vodě ohrožuji nejen sebe, ale i ostatní posádky, a také se to běžně děje. Ohrožují i záchranné složky, které opilé vodáky zachraňují z jezů. Proč riskovat své životy pro záchranu někoho, kdo si užíval a je totálně opilý?“

Na řekách je osvěta vidět. Lidé si kupují nealkoholické pivo, nedovolí si pít tolik co předtím. Naše kampaň začala fungovat, a teď bychom stavidla povolili úplně? Teď je alkohol zakázaný. V okamžiku, kdy ho povolíme, se situace radikálně zhorší.
Petr Ptáček

Vodáci prý ještě nedávno netušili, že alkohol se na vodě nesmí požívat. „I když jde o vyhlášku starou desítky let, tak ji nikdo neprezentoval, nemedializoval a neříkal, proč alkohol na vodě být nemá.“

„My jsme začali sami a z vlastních peněz spolu s Českým svazem kanoistů začali dělat osvětu, aby alkohol na vodě nebyl. Výsledky máme: v roce 2017 zachraňovali hasiči na řekách pouze třikrát a nikdo neutonul. Když jsme s kampaní začali, počet zásahů byl 43 a utonulých bylo 16,“ upozornil Petr Ptáček.

Je to o člověku a jeho chování, ne o alkoholu

Poslanec Lukáš Bartoň (Piráti) vysvětlil, že návrh ruší paragraf, který zakazuje jakékoliv množství alkoholu v krvi. „Myslíme si, že u vodáků a malých plavidel není tak velké společenské nebezpečí, aby musela platit nulová tolerance.“

„Nám stačí obecné zákony, které říkají, že pod vlivem alkoholu nesmím ohrožovat ostatní, to je naprosto dostatečné.“

Politik prý bojuje za ty, kteří si u vody dají „nějaké to pivo, užijí si jízdu a neohrožují ostatní“. „To je o člověku a jeho chování. Odmítám omezovat všechny, protože někteří jedinci jsou natolik nesoudní, že se pod vlivem alkoholu chovají jinak.“

Až 80 % vodáků i přes nulovou toleranci požívá alkohol na vodě, ale riskují tím pouze pokutu. Nechci, aby byli pokutováni za to, že požili, ale chovají se odpovědně vůči ostatním. Chci, aby byli postihováni ti, kteří se vůči ostatním chovají nezodpovědně.
Lukáš Bartoň

„U alkoholu na vodě de facto ohrožuji jen sám sebe. Nesmím alkohol požívat natolik, abych ohrožoval ostatní osoby. Ohrožovat sám sebe mohu, nedávno to i potvrdil Ústavní soud,“ připomněl Bartoň.

Ten dodal, že jsou jedinci, kteří na vodě ohrožují ostatní, ať jsou střízliví, nebo pod vlivem. „Každý je odpovědný za své chování včetně toho, jak se chová pod vlivem alkoholu... Pokud někdo vjede na jez, kam nesmí, tak už porušil jiná pravidla a alkohol se na to nevztahuje.“

„Kampaně cílené na rozumné pití alkoholu jsou prospěšné. Já tady bojuji za právo lidí, kteří jsou soudní, aby mohli pít a nebyli vystavováni pokutě až do výše 100 tisíc korun,“ shrnul Lukáš Bartoň.

autoři: Tomáš Pavlíček , oci
Spustit audio

Související