Postavit jeřáb v pralese na Nové Guinei je velmi dobrodružné, říká ekolog a entomolog Novotný

10. srpen 2018

Obří jeřáb o výšce 45 metrů vztyčili čeští vědci v tropickém pralese na Papui-Nové Guineji. Českobudějovičtí badatelé použijí konstrukci pro výzkum rozmanitosti hmyzu, který žije v korunách stromů.

„Jeřábem zvedáme vědce do korun stromů, aby tam dělali vědu,“ uvedl v Magazínu Leonardo vedoucí projektu entomolog a ekolog Vojtěch Novotný.

Podle něj byla stavba jeřábu velmi obtížná i dobrodružná. „Museli jsme vybudovat přístupovou cestu, ani základy nebyly jednoduché, protože na Papui-Nové Guineji není možné vyrobit beton s parametry kotvy pro jeřáb. Museli jsme proto použít svařenou síť ocelových traverz.“

Ten se se svým týmem chce na místě věnovat vztahu mezi rostlinami a býložravým hmyzem, který má vlastní nepřátele, predátory a parazity, ale také ptáky či netopýry.

Obtížné bylo jeřáb i vztyčit, protože nebyl k dispozici jiný, vyšší jeřáb. Museli jsme použít vrtulník, který jednotlivé díly jeřábu zvedal na laně. Tyto díly musíte dát přesně k sobě na díry na šroub, to všechno v hurikánu, který způsobí rotor vrtulníku. Okolo vás se tedy lámou stromy a vy sestavujete jeřáb.
Tomáš Novotný

„Pomocí jeřábu budeme sbírat hmyz z listoví každého jednotlivého stromu v hektarovém lesním porostu. Tak zjistíme, jak tamní potravinová sít vypadá.“

Badatelé mají velmi široký program experimentů, který budou dále rozvíjet. „Výzkum nebude probíhat jen na Papui-Nové Guineji, i když je to naše hlavní lokalita. Chceme také srovnávat s našimi lesy mírného pásma nebo s jinými tropickými lesy.“

„Máme ještě jeden nový směr výzkumu,“ svěřil se ekolog a entomolog. „Nová Guinea je rozmanitá i kulturně... Začínáme proto zkoumat za pomocí místních kolegů rozmístění, rozšíření i ohrožení domácích jazyků, kterých je na celém ostrově asi 1045.“

Náš hlavní cíl jsou experimenty, kterými s ekosystém manipulujete. Můžeme například pomocí síťových klecí vyloučit přístup pro ptáky, a tak zjistíme, co se stane s hmyzem, když nemá významné nepřátele.
Vojtěch Novotný

S touto jazykovou rozmanitostí se lze setkat všude. „Naši zaměstnanci na stanici hovoří osmi až deseti jazyky, v jedné třídě gymnázia můžete mít také studenty až s deseti jazyky.“

„Studenti mají pidgin angličtinu i standardní angličtinu jako jazyk pro výuky a domluvu mezi sebou, ale diverzita domorodých jazyků je tak obrovská, že tyto postupně ztrácejí komunikační roli,“ upozornil na další zajímavost Papuy-Nové Guineje Vojtěch Novotný.

autoři: Ondřej Novák , oci
Spustit audio

Související