Poslední „Gorila v mlze“ Poppy zřejmě zemřela, nikdo ji neviděl od loňského srpna

29. květen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zemřela poslední z Goril v mlze. Jedna z primátů, kteří pomohli zachránit svůj druh
0:00
/
0:00

Ve Rwandě pravděpodobně zemřela gorila Poppy, poslední z tzv. Goril v mlze, které proslavila americká vědkyně Dian Fosseyová. Letos v dubnu by se dožila 43 let.

Domněnku o úmrtí této gorily horské zveřejnila nadace Dian Fosseyové, podle jejíchž pracovníků Poppy nikdo neviděl od loňského srpna. Vzhledem k vysokému věku gorilí samice je prý pravděpodobné, že zemřela.

Poppy se narodila ve Rwandském národním parku Volcanoes, kde v 60. letech založila výzkumnou stanici americká bioložka Fosseyová. Ta tehdy objevila gorilí populaci na pokraji vyhynutí a začala aktivně usilovat o její záchranu.

Na základě deníkových zápisků vydala Fosseyová knihu s názvem Gorily v mlze, která se dočkala i známé filmové adaptace se Sigourney Weaverovou v hlavní roli.

Snaha Američanky Diane Fosseyové byla relativně úspěšná, protože se populace goril ve Rwandě za poslední půlstoletí více než zdvojnásobila. Sama vědkyně byla ale přímo ve vlastní výzkumné stanici před 30 lety zavražděna neznámým pachatelem.

autoři: Zdeněk Novák , marz
Spustit audio

Související