Poslední „Gorila v mlze“ Poppy zřejmě zemřela, nikdo ji neviděl od loňského srpna

29. květen 2019

Ve Rwandě pravděpodobně zemřela gorila Poppy, poslední z tzv. Goril v mlze, které proslavila americká vědkyně Dian Fosseyová. Letos v dubnu by se dožila 43 let.

Domněnku o úmrtí této gorily horské zveřejnila nadace Dian Fosseyové, podle jejíchž pracovníků Poppy nikdo neviděl od loňského srpna. Vzhledem k vysokému věku gorilí samice je prý pravděpodobné, že zemřela.

Poppy se narodila ve Rwandském národním parku Volcanoes, kde v 60. letech založila výzkumnou stanici americká bioložka Fosseyová. Ta tehdy objevila gorilí populaci na pokraji vyhynutí a začala aktivně usilovat o její záchranu.

Na základě deníkových zápisků vydala Fosseyová knihu s názvem Gorily v mlze, která se dočkala i známé filmové adaptace se Sigourney Weaverovou v hlavní roli.

Snaha Američanky Diane Fosseyové byla relativně úspěšná, protože se populace goril ve Rwandě za poslední půlstoletí více než zdvojnásobila. Sama vědkyně byla ale přímo ve vlastní výzkumné stanici před 30 lety zavražděna neznámým pachatelem.

autoři: Zdeněk Novák , marz
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.