Premiér se chytil do vlastní pasti, shodují se komentátoři

9. prosinec 2019

Minulý týden dostal Andrej Babiš hned dvě velké rány – dorazil konečný audit Evropské komise a opět je trestně stíhanou osobou v kauze Čapí hnízdo. „Premiér se chytil do vlastní pasti,“ říká v debatě u kulatého stolu pořadu Názory a argumenty Plusu komentátor Lidových novin Martin Zvěřina.

Debatují (zleva) analytik Aktuálně.cz David Klimeš, komentátoři Jan Fingerland z Českého rozhlasu a Martin Zvěřina z Lidových novin a moderátor debaty Jan Vávra

„To když velmi špatně zkonstruoval svěřenský fond, který neobehnal čínskou zdí nebo skleněnou stěnou. Jeho fond nebyl úplně slepý, zejména v situaci, kdy může ovládat ty, kdo jeho fondu velí, tak je to až hloupé… Přitom to bylo čistě jeho rozhodnutí, protože už jsem slyšel, že si tady nenechal ani poradit, protože potřebuje mít nad vším dohled,“ dodává.   

„Byla to Babišova největší chyba a nejpodstatnější problém, který ho teď čeká. Protože pokud se budou muset vracet peníze (nebo pokud jich prostě přijde o to míň), tak to je něco, co mu volič asi těžko odpustí.“

David Klimeš, analytik Aktuálně.cz, je prý rád, že námitky české strany proti předběžné auditorské zprávě nebyly vyslyšeny, a to hlavně z hlediska systému rozdělování dotací v Česku.

Rozkrádat a mlaskat 

„Kromě toho Babišovi neprošlo, že by se tady mohlo rozkrádat a ještě u toho mlaskat. Systémově je ale správně, že nás unijní orgány donutily zabývat se tím, co to je střet zájmů, a za druhé, že pokud někde jsou dotace špatně vypláceny, tak se na to musíme podívat, což je i v zájmu naší budoucí modernizace země. Jinak řečeno, abychom už další miliardy z evropských fondů vypláceli lépe,“ myslí si Klimeš.

Čtěte také

Problém s dotacemi je totiž letitý, a „když se rozjede některé ze sedmiletých období, a pak se zjistí, že je to nastaveno špatně, pak se upravuje struktura, aby se to alespoň nějak vyčerpalo, a pak máme vždy nějaký ten rok, dva, kdy se tady čerpá úplně strašně, na cokoli a jen aby se to nemuselo do Bruselu vracet... Takovéto čerpání pro čerpání… Přesto nám i teď Komise říká, že to pořád nemáme v pořádku. Je přitom obvyklé, že chybovost je i v jiných zemích, nesmí být ale tak velká, jaká je v případě Česka.“

Podle Zvěřiny naše administrativa selhává dlouhodobě. „Z Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad jsme vraceli dvě miliardy a byly tam velké hádky mezi Karlovarským a Ústeckým krajem, kdo to vlastně má zaplatit. No, nakonec to zaplatil stát a skončilo to tak nějak do ztracena. Tehdy kromě dvou bývalých hejtmanů Jiřího Šulce a Jany Vaňhové, kteří jsou trestně stíhání, a odsouzení tragické postavy Petra Kušnierze. Ale další, podle mne, už nebudou… Celé je to trestuhodná věc a stavěly se nesmyslné projekty jen proto, že je bylo potřeba prostavět.“

Za eura státní projekty 

Komentátor Klimeš by doporučil, aby si jako poučení z unijního auditu konečně někdo odpovědný uvědomil, že máme už jen několik málo let, kdy nám bude Brusel posílat německá a třeba nizozemská eura. „Zkusme si už konečně vybrat jen několik velkých státních projektů a do nich pak nasměrovat skoro všechno, co dostaneme. Sice pozdě, ale přece, to by byl ten nejlepší recept, aby se to dál nerozkrádalo,“ myslí si.   

Čtěte také

Vycházel by přitom z tolik skloňovaného Národního investičního plánu. „Pokud je to dnes rezervoár nějakých 17 tisíc projektů, a než z toho vyselektujeme a shodneme se na těch nejdůležitějších, tak bohužel mineme čas na to, jak budou vypadat dotační tituly pro období 2021–2027. Pak přijdeme s křížkem po funuse a na to nám akorát tak řeknou, že jsme to měli říct dřív.“  

Střet zájmů?

Jak podle komentátorů dopadne Babišův střet zájmů? Podle Zvěřiny bude muset předefinovat svůj svěřenský fond „a úplně nejlíp by bylo, kdyby najal nějakou renomovanou zahraniční právní firmu. A udělat to bude muset, jinak bude muset jít z politiky, protože majitel Agrofertu nemůže zároveň čerpat dotace, jakkoli oprávněné. My přece respektujeme, že i bohatý člověk může být v exekutivě, ale musí dodržovat pravidla. Když je nedodrží, tak musí ten svůj trust přestavět na slepý (nebo jiný). Jinak nemůže Agrofert dostat ani korunu. Takže si bude muset vybrat.“

Podle Klimeše je to čiré věštění z lógru, ale „osobně si myslím, že se musí vzdát politiky, kterou do voleb předá některému se svých vicepremiérů… Zatím to neudělal, protože jeho životní dílo není ANO, ale Agrofert.“  

Zvěřina s Klimešem ale nesouhlasí, protože dal svému poltickému angažmá strašně moc a jiná pozice než na vrcholu exekutivy mu ani nevyhovuje. „Spíš bude bojovat do poslední chvíle. Ostatně ani netušíme, kdy mu vůbec dojde, že před takovou volbou stojí, protože celé ANO je teď jen ve fázi popření celého auditu. Každopádně ale k nějakému rozhodnutí dotlačený určitě bude,“ dodává Zvěřina.  

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Jana Vávry.

Spustit audio

Související