Posíláme vojáky i peníze, zasloužíme si větší vliv v OSN, píše čínský vládní list

29. prosinec 2018

Současnému a budoucímu vztahu Číny a Organizace spojených národů se v redakčním komentáři věnuje čínský státní list China Daily. Vláda v Pekingu si podle něj uvědomuje, že OSN jako mezinárodní orgán s posláním udržovat světový mír a rozvoj nemůže fungovat bez finanční podpory členských zemí.

Číňané se tedy mohou pyšnit skutečností, že jejich země předběhla Japonsko a je druhým největším přispěvatelem do rozpočtu OSN, chlubí se čínské noviny.

Editorial zdůrazňuje, že Čína podporuje princip multilateralismu, který také hodlá za každou cenu bránit. A kromě podpory mezinárodní spolupráce Peking také dobře ví, nakolik těží z globalizace. I proto si prý Čína uvědomuje, jak důležité je chránit současný světový řád a postavení OSN v této konstelaci.

Ze 2 na 15

Čína chápe i povinnosti, které ve prospěch ostatních musí plnit, tvrdí China Daily a poukazuje na finanční příspěvky, kterými se Říše středu snaží OSN umožnit, aby organizace mohla plnit své poslání.

Nedokonalá OSN je pro svět pořád tou největší nadějí, soudí komentátor Reuters

Vlajka OSN. Ilustrační foto.

Čtyři roky po konci druhé světové války se Winstona Churchilla dotázali, co konfliktu mohlo zabránit. Někdejší britský premiér měl jasno – chybou byla nedostatečná podpora vůči Společnosti národů vzniklé roku 1919.

Částka, kterou jednotlivý členský stát dobrovolně platí do rozpočtu Organizace spojených národů, je údajně měřítkem finanční vyspělosti země. A čínské dotace se neustále zvyšují.

Ještě v roce 2005 tvořil příspěvek Pekingu jen těsně přes dvě procenta rozpočtu OSN, letos už to ale bylo procent dvanáct. Nárůst podílu na financování Organizace spojených národů podle státních novin dokládá, čeho Čína za posledních 13 let dosáhla.

Čína je také druhá v žebříčku největších donorů na aktivity OSN v oblasti vynucování a udržování míru, kde mezinárodnímu tělesu poskytuje přes patnáct procent rozpočtu v této oblasti. K tomu je potřeba přičíst také fakt, že Čína vysílá nejvíce příslušníků do mezinárodních mírotvorných jednotek ze všech stálých členů Rady bezpečnosti.

Trvalo tři desetiletí, než čínská ekonomika poskočila z pozice desáté největší na současnou druhou příčku na světě. Čína ale netěžila jen ze svých reforem a politiky otevírání se světu. Nezbytné příležitosti pro hospodářský rozvoj jí poskytlo také samotné mezinárodní prostředí, připouští China Daily.

Právo na vliv

Deník pokládá za zaručené, že čínský příspěvek do rozpočtu OSN bude nadále jen růst. Jak editorial ujišťuje, i vzhledem k očekávanému vývoji Čína zaplatí to, co má. 

Nicméně čím více peněz nějaká země platí, tím větší zodpovědnost musí na svých ramenou nést. Ale společně s větší odpovědností přichází také nezpochybnitelné právo státního donora těšit se roli významného celosvětového hráče, myslí si čínský státní list.

Spojené státy se válkou s Huawei snaží zbrzdit čínský vzestup, tvrdí ekonom Sachs

Huawei

Obchodní konflikt americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa s Čínou má jen máloco společného s negativní bilancí zahraničního obchodu Spojených států, s uzavřenými čínskými trhy pro zahraniční společnosti nebo s údajnými čínskými snahami krást duševní vlastnictví.

Dodává, že teď je realita opačná. Práva a mezinárodní postavení, které Čína požívá, jsou prý stále nepřiměřené v porovnání s příspěvkem země vůči OSN i celosvětovému hospodářství.

Přitom Čína jako zodpovědný člen mezinárodního společenství usiluje o reformu OSN a globálního systému řízení, píše také China Daily. Cílem země je podle redakčního úvodníku podpořit složky mezinárodní spolupráce, aby byla OSN účinnější a více reprezentovala mezinárodní společenství jako celek. Dnes přitom dochází k nárůstu nejistoty a nestability v mezinárodním prostředí.

Právě proto by se prý všechny země měly snažit prohlubovat porozumění, posilovat důvěru a podporovat mezinárodní spolupráci. Čína se zavázala vybudovat komunitu sdílející myšlenku společné budoucnosti lidstva a bude dál spolupracovat s OSN na realizaci této vize, konstatuje čínský vládní deník.

Spustit audio