Ponechání přímé volby prezidenta chce drtivá většina Čechů. „Nepřekvapivé,“ říká právník

29. prosinec 2016

Drtivá většina lidí podporuje ponechání přímé volby prezidenta. Návrat k nepřímému rozhodování by podporovalo jen 12 % dotázaných, jak ukázal exkluzivní průzkum agentury Median pro Český rozhlas. Její výzkumníci se na stejné téma lidí ptali už loni v dubnu, od té doby podpora přímé volby ještě vzrostla.

Podle právníka a publicisty Tomáše Němečka to ale není nic překvapivého a dá se říci, že se přímá volba prezidenta lidem líbí. Také mají pocit, že se lépe podílejí na správě věcí veřejných, dodává ale, že je otázka, jestli pocit odpovídá realitě vzhledem k pravomocím prezidenta.

Přímá volba prezidenta republiky - průzkum společnosti Median pro Český rozhlas

Tomáš Němeček v březnu ve vysílání Českého rozhlasu Plus řekl: „Miloš Zeman není exces, ale je vynikající ilustrace toho, jak se přímo volený prezident má logicky chovat, tedy oslovovat své volitele, a může zcela ignorovat parlament, protože proč by se jím zabýval.“

Nyní k tomu dodává: „Tradiční parlamentní volba vedla k výběru kandidátů konsensuálních, přímá volba vede k vybírání kandidátů polarizujících. Přímá volba produkuje například takovéto výsledky, parlamentní volba vedla například ke zvolení Václava Havla nebo Tomáše Garrigua Masaryka.“

Přímá volba prezidenta republiky - průzkum společnosti Median pro Český rozhlas

U některých voleb můžeme pozorovat velmi nízkou účast, například u těch evropských nebo senátních. Čím to je, že prezidentské volby mají tak velkou prestiž, že volí kolem 60 % voličů? „Je to úřad, který těží z tradic ještě starších, než jsou prvorepublikové. Je napájen u samotných kořenů českého státu, přičemž po staletí se hlava státu vybírala nepřímo, tedy prostřednictvím poměrně malé skupiny volitelů. My jsme se rozhodli prudce zvýšit počet volitelů na miliony a tím jsme prudce snížili počet volitelných na hrstku lidí,“ říká Němeček.

autoři: Michael Rozsypal , jpr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.